Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Plyn bude. Časem
Němci si můžou (trochu) oddychnout. Katar podepsal s Německem smlouvu na dodávky zkapalněného plynu (LNG). Kontrakt s Qatar Energy má trvat 15 let a dodávky mají začít v roce 2026, ročně mají dosáhnout dvou milionů tun. Kromě toho probíhají s Katarem, který je největším světovým exportérem LNG, další jednání o ještě vyšších dodávkách do Německa.
Kde jsou?
Potřebujeme lidi, hodně lidí. Přesně to vzkazují firmy v Německu napříč obory. Spolková vláda na to nyní (po letech kritiky) chce reagovat a chystá uvolnění podmínek na trhu práce pro lidi ze zahraničí a nový bodový systém pro přistěhovalce. Nalákat chce hlavně nejen kvalifikované pracovníky, ale i studenty a výzkumníky.
Koaliční partneři už připravili návrh zákona, zkraje příštího roku by měl být hotový a urychleně přijatý. Kromě toho hodlá Německo v zahraničí posílit svou reklamu a kampaň na získání nových lidí, v souvislosti s tím bude investovat i do posílení kurzů němčiny.
Podle představitelů firem není na co čekat. Kvůli nedostatku pracovních sil v Německu musí podniky stále častěji odmítat zakázky a omezovat služby. „I v současné krizi je nedostatek kvalifikovaných pracovníků pro podniky druhým největším podnikatelským rizikem hned po nákladech na energie,“ uvedl Peter Adrian, předseda Svazu německých průmyslových a obchodních komor.
Hledá se elektrikář
Když jsme u těch lidí: Před pár lety se Němci báli „přílivu” polských elektrikářů a celkově řemeslníků z Východu. Dnes jich potřebují tisíce. Spolková vláda má ambiciózní plány v rozvoji obnovitelných zdrojů energie, jenže plány musí někdo realizovat a ten někdo chybí.
Přesněji pro rozvoj solární a větrné energetiky chybí 216 tisíc kvalifikovaných lidí, jak spočítali v Institutu německého hospodářství.
Na trhu je velký hlavně nedostatek elektrikářů, těch je nyní potřeba skoro 17 tisíc. Chybí ale i odborníci na sanitární, topenářskou a klimatizační techniku. Navíc se problém bude dál prohlubovat, o vyučení v těchto oborech totiž není velký zájem.
Bude líp
V duchu, že nemusí být zrovna veselo, stačí, když není smutno, se nese nálada v německé ekonomice. Podle tradičního průzkumu institutu Ifo mezi německými manažery a podnikateli se ukázalo, že nálada je totiž lepší, než se čekalo.
V listopadu se totiž jejich naladění proti předchozímu měsíci zvedlo, za což podle ekonomů z Ifo stojí fakt, že recese německého hospodářství nakonec nebude tak hluboká, jak mnozí čekali.
Situace se například zlepšila ve službách, obchodě, stavebnictví i zpracovatelském průmyslu. Naopak v průmyslech, které jsou energeticky hodně náročné, panuje stále temná nálada.
Je tady!
Na plyn z Kataru si budou muset Němci ještě počkat. Mezitím ale už začnou zkapalněný zemní plyn využívat. Do německého přístavu totiž před pár dny připlula první speciální loď pro přepravu LNG a od prosince se z ní má začít dodávat plyn do sítě.
Neptun, jak se loď jmenuje, má kapacitu 5,2 miliardy metrů krychlových plynu. „To stačí na zásobování dvou milionů domácností zemním plynem po dobu jednoho roku,“ řekl Stephan Knabe, předseda dozorčí rady. Německo dosud nemá žádné terminály na LNG, ten se do země dostává z Nizozemska a Francie.
Spolková vláda proto pronajala dalších pět lodí, jako je Neptun. Na jejich provoz se ale musí ještě počkat nejméně do přelomu roku.