Menší spotřeba energie a víc možností, jak využít umělecké sklo v architektuře. Smělé ambice má unikátní lehací pec v Česku.
V novoborském výrobním areálu TGK ji za několik milionů pořídila a instalovala sklářská firma Lasvit. Se svými obřími rozměry nemá pec v zemi konkurenci a k největším patří i v Evropě. Navíc ji na rozdíl od plynu vytápí elektřina a provoz tak bude díky moderním technologiím levnější.
Výjimečná je pro skláře právě svou velikostí. Už její instalace vyžadovala celou řadu příprav od nového přívodu elektrické energie až po usazení a vyrovnání pojezdových kolejí nebo postavení jeřábu. A náročný byl také transport: pec a dva pracovní stoly dorazily do areálu ve třech kamionech a topné víko ještě samostatně putovalo jako nadměrný náklad. Jen délka všech možných vodičů pece je bezmála dva kilometry.
„Pro náš tým je to možnost, jak dodávat do interiérů a designových fasád panely skla větší než pět krát tři metry. Tím se nám otevírají zcela nové příležitosti,“ vysvětluje zakladatel a prezident Lasvitu Leon Jakimič. Lehací pece skláři používají pro techniku teplotního ohýbání a tavení v plochém stavu, takzvaného fusingu.
S touto technologií se v Česku začínalo už před třiceti lety, do pecí se ale vešla zpočátku jen skla, která na délku neměřila ani metr. Až postupem času se rozměry trochu navýšily a před patnácti lety byla zprovozněna pec o pracovní ploše sto osmdesát krát tři sta čtyřicet centimetrů, která se zdála být dostatečná.
Jenže ani ta už nestačí. Je to hlavně proto, že Lasvit stále více proniká do velké architektury a rozvíjí zpracování plochého skla způsobem rastrování a tavení. Jako ukázka může sloužit třeba Skleněný dům v sídle firmy, která proto rozměr pece potřebovala zvětšit na šest krát tři metry. Teď lze pec použít na zpracování jedné velké tabule a už není potřeba se skly různě manipulovat jako u menších pecí.
„Nad novou pecí jsme instalovali portálový jeřáb, který si poradí s tabulemi do hmotnosti patnácti set kilogramů,“ přibližuje Jaroslav Švácha z TGK Nový Bor. Pec má uvnitř na výšku šedesát centimetrů a je možné ji využít i ke zpracování většího množství menších výrobků najednou. K vyšší efektivitě pak přispívá i skutečnost, že má dva pecní stoly.
Stejně jako všechny ostatní pece i tuhle vyrobili ve společnosti BVD Karlovy Vary a díky vzájemné spolupráci jde údajně o jednu z nejmodernějších technologií, kdy si pec dokáže řídit teplotní procesy a s energií šetřit.