Závěr roku 2022 přináší další mimořádnou investici do české technologické firmy Mews Richarda Valtra. V investičním kole Series C získala 185 milionů dolarů, tedy téměř 4,3 miliardy korun.
Najdete i společnosti, jejichž růstová křivka se ani na chvíli nezlomí, většinou se ale k úspěchu jde přes překážky. Třeba takové, o nichž Valtr hovořil nedávno v rozhovoru pro Forbes: „Když bylo firmě asi pět let, tak jsme zažili první opravdovou krizi. Žádný investor nám tehdy nechtěl svěřit peníze.“
Nyní je to úplně opačně. Do Mews, které vytváří systém pro kompletní správu rezervací ubytovacímu byznysu a označuje se jako scaleup, tedy jako firma s průměrným ročním výnosem alespoň dvacet procent za poslední tři roky, nyní investoři posílají mnohamiliardovou částku.
Suma přichází od švédské investiční společnosti Kinnevik a amerického Goldman Sachs Asset Management, ale současně do Mews zásluhou fondu Orbit Capital poprvé vstupuje také český investor.
„Naším posláním je transformovat odvětví pohostinství pomocí cloudových řešení do podoby, která je přínosnější pro všechny strany. Series C umožní našemu týmu urychlit některé velmi ambiciózní plány v oblasti produktu a vývoje, pokračovat v mezinárodní expanzi a také zajistí, abychom mohli nadále spolupracovat s nejprogresivnějšími majiteli a provozovateli hotelů na světě,“ uvedl Richard Valtr, zakladatel a CEO Mews.
Absolvent filozofie na londýnské University College letos v pozoruhodném rozhovoru pro Forbes popsal své některé dost neortodoxní manažerské metody.
„Lidé by měli cítit stále svobodu, být tím, kdo jsou. Ze začátku jsme neměli vůbec pracovní dobu. Když někdo rád pracuje ve dvě ráno, já mu neřeknu, aby chodil do práce v devět hodin,“ líčil například Valtr.
„Beru to tak, že každý člověk má nějaké vlohy. Mě třeba absolutně nezajímá, co se bude dít ve firmě v devět hodin ráno. Vím, že je důležité, aby to nějak fungovalo, ale já nebudu předstírat, že to je věc, která mne zajímá.“
Příjmy Mews podle společnosti meziročně vyskočily o více než 174 procent a hrubý objem plateb přes Mews Payments dokonce o 227 procent, konkrétně na částku 2,3 miliardy dolarů (přes 52 miliard korun).
A to vše jen krátce poté, co hotelnictví a cestovní ruch zažily bezprecedentní krizi vinou pandemie a s ní spojených omezení – ať už pohybu, nebo poskytování služeb.
„Hotelový průmysl se letos vrátil v plné síle téměř ve všech regionech a segmentech. Současně v odvětví pozorujeme velké změny, více se využívají technologie k modernizaci a zefektivnění provozu,“ dodává Valtr.
Mews momentálně využívá přes tři tisíce ubytovacích zařízení v sedmdesáti zemích světa a svoji pražskou centrálu už Valtrova firma rozšířila o kanceláře v Londýně, Amsterdamu, Barceloně, Paříži či v Sydney.