V loňském roce se v Česku uzavřelo na 200 investic, z nichž přibližně 160 mířilo do začínajících startupů v prvních a druhých investičních kolech. Vyplývá to z výroční zprávy advokátní kanceláře Mavericks. V dokumentu se také uvádí, že medián výše investic u těchto transakcí vzrostl na osmnáct milionů korun, což je o necelých pět milionů více než v roce 2021.

Nejúspěšnějším českým startupem nadále zůstává Rohlík vedený Tomášem Čuprem, do kterého bylo v loňském roce investováno přes pět miliard korun. Druhým českým jednorožcem se stala softwarová firma Productboard, které díky dubnové investici vzrostla hodnota na více než 37 miliard korun. Ve vedení startupu je jeho spoluzakladatel Daniel Hejl.

Tomáš Ditrych, partner a zakladatel Mavericks, hodnotí startupový rok 2022 jako vcelku zdařilý. „Ještě pozitivnějším znakem z mého pohledu je, jak dobře se daří těm nejmladším startupům. Česko je plné odvážných inovativních nápadů a čím dál více podnikatelů se těmto nápadům věnuje naplno. A investoři o ně mají zájem, což potvrzuje i rostoucí komunita andělských investorů, často z jiných úspěšných startupů,“ dodává.

Podle Mavericks má zhruba třetina seedových a pre-seedových transakcí podobu konvertibilního úvěru, který se při splnění podmínek promění v podíl ve společnosti. Podmínky investic se podle analýzy blíží těm, které jsou běžné na západním trhu. Úroky konvertibilních úvěrů jsou v průměru v Česku kolem 8–10 % za rok, i přes aktuálně vysokou inflaci. Ta se údajně podepsala jen na objemu investic v druhé polovině roku, kdy medián klesl z osmnácti na sedmnáct milionů korun.