Varování z prosince se naplňuje. Věřitelé zkrachovalé burzy FTX chtějí zpět peníze, které rozdala. Kdo se vracení nevyhne?
Zkrachovalá společnost a její přidružení dlužníci právě obesílají hlavně politiky, politické akční fondy, ale také další zatím nespecifikované příjemce příspěvků od FTX, Sama Bankman-Frieda i dalších bývalých vedoucích pracovníků FTX. Na vrácení peněz mají čas do 28. února.
V dobách, kdy Bankman-Fried firmu ceněnou svého času na 32 miliard dolarů ještě řídil, rozdala burza dary za vyšší desítky milionů dolarů. Přesnou částku je sice těžké vyčíslit, ale skrze hlavní charitativní odnož Future Fund poskytla FTX do konce loňského září více než sto šedesát milionů dolarů sto deseti neziskovým organizacím. Ty sahají od biotechnologických startupů a univerzitních výzkumníků až po neziskovky v Indii, Číně a Brazílii.
Nejde ale o jedinou větev, kterou z FTX odtékaly peníze. Skrze nadaci FTX Foundation proudily například i do České republiky. Nadace poslala loni v červenci jisté Ireně Kotíkové něco přes sto milionů korun ve formě grantu na nákup zámku v Hostačově na Havlíčkobrodsku.
Dříve zde fungoval hotel pod lehce zavádějícím názvem Chateau Hostačov. Autorka projektu po listopadovém kolapsu burzy prohlásila, že si prostě u nadace FTX Foundation zkusila zažádat o grant na mezinárodní vzdělávací centrum, které chce na zámku vybudovat – a dostala ho na první pokus skrze tuzemský spolek European Summer Program on Rationality.
Dalšími příjemci štědré podpory ze strany FTX se v minulosti stali také politici a političky. Ti od burzy mezi březnem 2020 a listopadem 2022 obdrželi přibližně 93 milionů dolarů. A právě tyto peníze chtějí věřitelé zkrachovalého kryptogiganta vrátit především.
Subjekty, kterých se vracení týká, burza jménem svých věřitelů již začala obesílat s důvěrnou žádostí a výše uvedeným termínem. Otázkou je, co bude následovat, pokud se jím někdo z postižených řídit nebude.
Když totiž FTX 19. prosince přišla s oznámením, že připravuje půdu pro vracení dotací, zdálo se, že půjde o dobrovolný proces. Pevný termín na vrácení peněz a dovětek, že si věřitelé vyhrazují právo zahájit s příjemci řízení před konkurzním soudem, už se ale jeví trochu jinak. Obzvláště při nenápadné zmínce, že úroky z prodlení budou narůstat od prvního dne zahájení řízení.
Někteří postižení se v minulosti od peněz obdržených od FTX veřejně distancovali věnováním stejných částek například na charitu. Jenže ani v takovém případě nejsou z obliga. Nové vedení burzy upozorňuje, že ani takový krok nebrání věřitelům ve vymáhání pohledávky od toho, kdo peníze přijal. Týkat by se to mohlo například senátora Dicka Durbina a senátorky Kirsten Gillibrand – oba prohlásili, že podpoří vybrané charitativní organizace částkami, které odpovídají obdrženým darům.
Pokud jde o podporu amerických politiků demokratické i republikánské strany, má za sebou FTX i její šéf výraznou stopu. Bankman-Fried veřejně podporoval demokratické kandidáty a byl jedním z největších dárců strany během voleb v roce 2020. Ostatně je to sotva měsíc, kdy se tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre odmítla vyjádřit, zda prezident Joe Biden vrátí finanční prostředky, které ze strany FTX obdržel coby prezidentský kandidát.
Bankman-Fried později v rozhovoru s krypto influencerkou Tiffany Fongovou prozradil, že ve skutečnosti věnoval podobný kapitál také republikánským kandidátům – jen toto obdarování proběhlo v mnohem větší tichosti a bez viditelného spojení s FTX. Důvodem měl být strach z veřejného mínění a amerických novinářů, kteří nemají podporování republikánů příliš v lásce.
Veřejná tabulka spravovaná neziskovou organizací OpenSecrets.org, která monitoruje financování volebních kampaní a lobbování v USA, vysledovala více než 84 milionů dolarů putujících od FTX a jejích přidružených společností i klíčových osob směrem k politickým kandidátům a organizacím.