Zakladatel Twitteru a Squaru Jack Dorsey v poslední době hodně mluvil. Hlavně o Twitteru a o tom, jak řeší problémy s jeho čím dál agresivnějšími uživateli, ale i o tom, jak jej pozval na jídlo Mark Zuckerberg, který speciálně kvůli němu dal zaříznout a připravit celou kozu.
Prohodil mezi tím i pár vět, které by Forbes rád uvedl na pravou míru, v čele s tvrzením, že „vlastně není miliardář“. Bez ohledu na to, jak vehementně se od toho Dorsey distancuje, faktem zůstává, že miliardářem je – k 25. lednu činila hodnota jeho majetku 5,5 miliardy dolarů.
Čtěte také: Největší a nejbizarnější rozvody světových miliardářů
V aktuálním rozhovoru pro časopis Rolling Stone se Dorsey rozpovídal právě o věcech, které se vztahují k jeho jmění. Konfrontovali jsme je s tím, co se dá zjistit z veřejně dostupných zdrojů o jeho firmách, a s tím, k čemu dospěl Forbes, když dával dohromady hodnotu jeho celkového jmění.
Tady jsou Dorseyho prohlášení a fakta:
„Většina mého jmění, plných 98 procent, jsou podíly ve firmách, takže vlastně nejsem žádný miliardář.“
Pravda i lež. Forbes spočítal, že 98,2 procenta Dorseyho majetku je skutečně vázáno v podílech, které vlastní ve firmách, jež spoluzakládal.
Ohromujících 85 procent přitom leží v cca 60 milionech akcií Squaru, který vyvinul novou metodu online placení. A Square je vážně skvělá investice: cena akcií vystřelila z devíti dolarů za kus v roce 2015 na dnešních více než 77 dolarů. V Twitteru má Dorsey podíl pouhá dvě procenta a jeho hodnota v přepočtu tvoří „jen“ 11 procent Dorseyho celkového jmění.
Pokud jde o Dorseyho tvrzení, že „ve skutečnosti není miliardářem“, pak je to – při veškeré úctě – nesmysl. Opak je pravdou. Forbes uveřejňuje svůj žebříček miliardářů každoročně od roku 1987 a naprostá většina lidí, kteří v něm figurují či figurovali, drží gros svého majetku právě ve firmách, které buď zakládali, nebo je zdědili, popřípadě do nich investovali.
Dorsey, pravda, nejspíš nemá na bankovním účtu miliardu dolarů – podle zjištění Forbesu získal prodejem akcií Squaru a Twitteru po zdanění minimálně 130 milionů dolarů –, ale díky podílům v obou firmách miliardářem je.
„Třetinu svého podílu v Twitteru jsem věnoval firmě a jejím zaměstnancům.“
Pravda. V roce 2015 přišel Dorsey s návrhem, že část svého podílu věnuje firmě a jejím zaměstnancům, a následující rok, v květnu 2016, byl jeho návrh schválen.
Jen pár dní poté převedl Dorsey 6,8 milionu akcií, což se rovnalo jeho 31procentnímu podílu ve Twitteru (tehdy v hodnotě 250 milionů dolarů), do speciálního motivačního fondu pro zaměstnance.
„Deset procent svého podílu ve Squaru jsem vrátil zpátky firmě.“
Pravda. V prosinci 2013 řekl Dorsey časopisu Fortune, že 10 procent ze svého podílu ve Squaru vrací zpátky firmě. Ve svém následném prohlášení pro Komisi pro cenné papíry to potvrdil s tím, že „v uplynulých dvou letech věnoval více než 15 milionů akcií, čili 20 procent svého jmění, zpět firmě Square a nadaci Start Small Foundation…“. Forbes také nic z toho nezahrnoval do celkové hodnoty jeho majetku.
„Založil jsem nadaci Start Small Foundation.“
ZČÁSTI PRAVDA. Dorseyho nadace Start Small není nadace v pravém slova smyslu. V daňovém přiznání firmy Square stojí, že Start Small Foundation je ve skutečnosti fond navázaný na další nadaci Silicon Valley Community Foundation, hlavně ale dárcovský fond, z jehož definice vyplývá, že do něj vložíte část svého jmění – v případě Dorseyho v akciích -, která bude „využita pro charitativní účely, až se naskytne vhodná příležitost“.
Dárcovské fondy nemusejí zveřejňovat, kam posílají peníze. Tradiční nadace něco takového dělat musejí, a to každoročně. Což jinými slovy znamená, že se veškerá Dorseyho tvrzení o tom, kam poslal prostřednictvím nadace peníze, jednoduše nedají ověřit.
V době podání zmiňovaného daňového přiznání Squaru také Dorsey prohlásil, že nadaci věnoval 40 milionů akcií, což odpovídalo zhruba 10 procentům hodnoty firmy. Ani tohle jeho tvrzení se samozřejmě nedá ověřit.
K dovršení všeho se Start Small následně objevuje v účetnictví Squaru v roce 2016 už jako společnost s ručením omezeným. Podle tehdejšího daňového přiznání za ní stojí jediný člověk, a to právě Dorsey. Netřeba dodávat, že společnosti s ručením omezeným nejsou žádné neziskovky, naopak mohou vystupovat i jako investoři nebo přispívat na politické kampaně, zkrátka chovat se jako čistě výdělečný podnik.
„Většinu svého podílu ve Squaru jsem věnoval téhle (Start Small) nadaci.“
LEŽ. Dorseymu dál patří většinový podíl, který mu patřil vždycky. Podle časopisu Fortune daroval v roce 2013 plných 10 procent ze svého podílu firmě. On sám pak tvrdí, že během dvou let odvedl 20 procent ze svého podílu (15 milionů akcií) zčásti zpátky firmě a zčásti nadaci Start Small (to zahrnuje podle Forbesu i výše zmiňovaný dar z roku 2013). I po tom všem mu ale patří téměř 60,5 milionu akcií Squaru – v době, kdy šla firma na burzu, přitom činil jeho podíl 71,1 milionu akcií.
To jednoduše nevychází: podle všeho si prostě podržel většinu svého podílu místo toho, aby jej věnoval své nadaci. Square to odmítl komentovat a Dorsey na náš přímý dotaz na Twitteru nereagoval.