Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu podle sezonně přepočtených údajů zůstala na 6,1 procenta, kde se nachází od listopadu. Proti loňskému lednu se snížila o 0,2 procentního bodu. Nejnižší zůstává v České republice, kde se ale o 0,2 bodu zvýšila a dostala se na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
V zemích eurozóny se nezaměstnanost ve srovnání s prosincem rovněž nezměnila, zůstala na 6,7 procenta. Loni v lednu činila 6,9 procenta.
Eurostat odhadl, že v lednu bylo v celé EU bez práce více než 13,2 milionu osob, z toho skoro 11,3 milionu v zemích platících eurem. Proti loňskému lednu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 318 tisíc a v eurozóně o 220 tisíc.
Kromě České republiky byla míra nezaměstnanosti pod třemi procenty také v Polsku, v Německu a na Maltě činila rovná tři procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost zůstává ve Španělsku, kde činila třináct procent, proti loňskému lednu se ale o 0,3 procentního bodu snížila.
V Řecku míra nezaměstnanosti klesla na 10,8 procenta z prosincových 12,4 procenta, oznámil dnes místní statistický úřad. Nezaměstnanost je tam nejnižší od prosince 2009, respektive od začátku hospodářské krize v zemi. Na vrchol se míra nezaměstnanosti v Řecku dostala v roce 2013, od té doby stabilně klesá. Celkem bylo v lednu v Řecku bez práce téměř 502 tisíc lidí, země má zhruba tolik obyvatel jako Česká republika.
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 3,9 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.