Ve středu 29. března se ke mně v nejmenovaném pražském baru naklonil nejmenovaný známý se slovy: „Víš, že J&T bude přebírat Unicorn?“ Reagoval jsem asi tak, jak by pozdě večer na takovou otázku reagoval každý. „No jo, kvůli pohledávkám, zmizely desítky tisíc iPhonů,“ dodal přesvědčivě.
On sám Apple zařízení ve velkém prodává, takže jistý insight ve vzduchu cítit byl, na druhou stranu stejně tak několikátý gin & tonic. O dva dny později se každopádně v insolvenčním rejstříku objevil dokument, díky němuž už výrok výše nezní tak fantasmagoricky, jakkoli je pořád přehnaný.
V dokumentu stojí, že jistá firma Mammoth, s. r. o., provozující obchod s elektronikou Mamut.cz, podala sama na sebe insolvenční návrh a mezi „dodavateli dlužníka“ už je zde právě zmíněná J&T Leasing společně s operátorem T-Mobile. Tak.
Teď spíše než kdy jindy přichází ta správná chvíle laskavému čtenáři v hrubých obrysech nastínit, oč jde, neb posléze už by to ve spleti jmen, majetkových struktur a tržních spekulací nemuselo jít tak snadno.
Máme zde Mamuta, obchod s elektronikou, který fungoval přes dvacet let a ještě v roce 2020 vygeneroval tržby přes 600 milionů korun se ziskem v jednotkách milionů.
Firma Mammoth, která jej provozuje a jež patří akciové společnosti Plus4U devětašedesátého nejbohatšího Čecha a majitele společnosti Unicorn Vladimíra Kováře, na sebe podala onen insolvenční návrh, protože nedokázala platit své závazky, které má vůči operátorovi T-Mobile a společnosti J&T Leasing z impéria J&T.
Ty Mamutovi financovaly nákup desítek tisíc kusů hardwaru Apple, primárně iPhonů, ale také třeba sluchátek AirPods. Mamut měl tato zařízení dále na splátky distribuovat a ze splátek postupně hradit své závazky vůči T-Mobile a J&T.
Jenže toky se loni zasekly, Mamut přestal oběma hráčům platit a podle dostupných dokumentů za ním zůstala sekera přes dvě miliardy korun, která bude s největší pravděpodobností ještě narůstat. Jak bystrý čtenář ví, o slonovi v místnosti se nemluví, ačkoli je nepřehlédnutelný.
S mamutem to není jiné. A možná ještě jinak – je to jako divadelní hra, o které víte, že je třeskutá a pozoruhodná, ale odehrává se za oponou. Hledají se miliardy korun, desítky tisíc iPhonů, Airpodů a Macbooků. J&T se zlobí. T-Mobile se zlobí. Unicorn dělá, že se ho to netýká. A všichni mlčí.
Mlčí, protože v zásadě sami nic nevědí. Když se po trhu na kauzu ptáte, v drtivé většině případů se dostanete k ironickému úsměvu a u zúčastněných stran ke strohému vyjádření, že věcí se nyní zabývá policie.