Je to událost století? Jak se to vezme. První korunovace britského panovníka po sedmdesáti letech samozřejmě poutá pozornost většiny světa.
Zároveň je jistým faktem, že nový král Karel III. v žádném případě nevyrovná rekord sedmi dekád panování své matky, královny Alžběty II. – už z toho prostého faktu, že ona sama se stala panovnicí v necelých šestadvaceti letech po náhlé smrti svého otce Jiřího VI.
Novému královi je už sedmdesát čtyři let. Naše generace se tedy s jistotou dočká i další britské královské korunovace – či možná korunovací.
Přesto je pomazání a korunovace krále Karla III. mimořádným svátkem, velkolepou ceremonií, která nemá v současném světě obdoby. Korunovace britských králů a královen jsou tisíc let takřka neměnné a slavnost, kterou uvidíme v sobotu, v mnoha ohledech odkáže už k Vilému Dobyvateli a jeho korunovaci v roce 1066.
Bude tu ale i mnoho nového a nepochybně opět uvidíme, jakým způsobem se nový britský král pokouší monarchii modernizovat a zcivilnit. Zatím jsme si připravili pár zajímavostí i faktů o novém králi, královně a jejich korunovaci.
1. Princ Charles Philip Arthur George se narodil v Buckinghamském paláci 14. listopadu 1948 ve 21:14 hodin a vážil sedm liber a šest uncí (asi 3,4 kg). Princ byl pokřtěn 15. prosince 1948 v Buckinghamském paláci.
2. Bývalý princ Charles se stal dalším v pořadí na trůn ve věku tří let v roce 1952 – a v roce 2017 se stal nejdéle sloužícím princem z Walesu. Jeho Veličenstvo bylo prvním následníkem, který se dočkal korunovace své matky na panovníka.
3. Král má tři sourozence, dva syny, dvě nevlastní děti, pět svých vnoučat a pět nevlastních vnoučat.
4. První oficiální fotografii krále pořídil Cecil Beaton v prosinci 1948.
5. První zahraniční návštěva Jeho Veličenstva se uskutečnila na Maltě, když mu bylo pět let. Od roku 1969 navštívil osmačtyřicet zemí Commonwealthu.
6. Král byl prvním následníkem trůnu, který získal univerzitní titul. V prvním roce studia na univerzitě v Cambridgi studoval archeologii a antropologii, ve zbytku studia přešel na historii.
Jeho Veličenstvo také strávilo semestr na Velšské univerzitě v Aberystwythu (duben až červen 1969), kde se učilo velštinu. Do té doby se angličtí a britští panovníci vzdělávali soukromě.
7. Během studia hrál král na klavír, trubku a violoncello. Ve hře na něj pokračoval i během vysokoškolského studia v Cambridgi a 4. prosince 1967 vystoupil na symfonickém koncertu Trinity College Orchestra.
8. V srpnu 1971 získal křídla RAF jako flight lieutenant (tedy v hodnosti poručíka).
9. V roce 1976, kdy sloužil v Královském námořnictvu, velel lodi HMS Bronington.
10. V témže roce založil charitativní organizaci The Prince’s Trust z odstupného od námořnictva ve výši něco málo přes sedm tisíc liber. Organizace dodnes podpořila více než milion mladých lidí.
11. Jeho Veličenstvo bylo prvním z královské rodiny, kdo úspěšně absolvoval výcvikový kurz parašutistického pluku, a poté bylo v roce 1977 jmenováno jeho vrchním plukovníkem.
12. Král jako princ z Walesu získal v roce 2011 od Masajů v Tanzanii titul „Strážce krav“, který je uznáním jeho farmářské práce.
13. Na tichomořském ostrově Vanuatu byl Jeho Veličenstvu v roce 2018 udělen titul Mal Menaringmanu (vysoký náčelník).
14. Královo jméno nese žába Hyloscirtus princecherlesi neboli Prince Charles stream tree frog – na počest jeho dlouholetého zasazování se o ochranu deštných pralesů.
15. Král je již více než padesát let zastáncem s velkým propagátorem ekologických témat. Poprvé veřejně promluvil o svých obavách ze znečištění a plastů a jejich dopadu na přírodu v roce 1970.
16. Jako princ z Walesu se stal prezidentem nebo patronem více než osmi stovek charitativních organizací a iniciativ.
17. Ve svých šestnácti letech se tehdy princ ujal své první oficiální královské povinnosti: v červnu 1965 hostil studentské zahradní slavnosti v paláci Holyroodhouse.
18. Jeho Veličenstvo je také autorem a spisovatelem. Napsal knihu Stařec z Lochnagaru, vycházející z příběhů, které vyprávěl svým mladším bratrům, když vyrůstal. Je také autorem knih o přírodě a životním prostředí.
19. Karel III. je vášnivým malířem, malbě se věnuje desítky let. Už v roce 1987 vystavil své akvarely na letní výstavě Královské akademie.
20. V roce 1975 se Jeho Veličenstvo stalo členem Magic Circle, společnosti jevištních kouzelníků založené v Londýně v roce 1905. Budoucí král tehdy úspěšně absolvoval konkurz se svým zdařilým kouzelnickým trikem.
21. V roce 1980 se zúčastnil steeplechase na závodišti Ludlow a skončil druhý. Po celý život byl nadšeným jezdcem na koni a až do roku 2005 hrál aktivně pólo.
22. V roce 2000 se objevil v seriálu Coronation Street a v roce 2022 v seriálu EastEnders u příležitosti oslav platinového jubilea královny Alžběty II.
23. Jeho Veličenstvo uvádělo předpověď počasí na BBC. Stalo se tak během návštěvy skotských studií BBC v roce 2012.
24. V listopadu 1970 král zakoupil vůz Aston Martin DB6 Mark 2 Volante, který byl od té doby přestavěn na pohon bioetanolem E85 vyráběným z vedlejších produktů vinařského a sýrařského průmyslu.
Dnešní princ a princezna z Walesu, tedy princ William a jeho manželka, odjeli z Buckinghamského paláce v Aston Martinu Jeho Veličenstva po své svatbě v dubnu 2011 na líbánky.
25. Král často provádí slavnostní výsadbu stromů. Po zasazení každého stromu Jeho Veličenstvo stromům „přátelsky potřese větví a popřeje jim vše dobré“.
26. Camilla Rosemary Shandová se narodila 17. července 1947 v londýnské nemocnici King’s College Hospital.
27. Rodiče královny jsou major Bruce Middleton Hope Shand a ctihodná Rosalind Maud Shandová (rozená Cubittová).
28. Její Veličenstvo má osobní vazby na vojenské organizace spojené s jejím otcem, majorem Brucem Shandem, který byl vyznamenán dvěma vojenskými kříži. Královna choť se zúčastnila mnoha příležitostí s veterány, sloužícími vojáky a důstojníky 9./12. lancers, u nichž sloužil její otec.
Major Shand také bojoval s Pouštními krysami za druhé světové války, než byl zajat během bitvy u El Alameinu.
29. Královna Camilla se angažuje v Královské společnosti pro osteoporózu již od devadesátých let. Organizace se stala její první záštitou jako vévodkyně z Cornwallu – nemocí trpěla její matka i babička.
30. Její Veličenstvo je nejstarší ze tří dětí Shandových. Královna choť má sestru Annabel Elliotovou a bratra Marka Shanda, který bohužel zemřel v roce 2014.
31. V září 2014 se král a královna ještě jako princ z Walesu a vévodkyně z Cornwallu stali společnými prezidenty Sloní rodiny. Charitativní organizaci založil v roce 2002 zesnulý bratr Jejího Veličenstva Mark Shand, který zasvětil svůj život záchraně asijských slonů.
32. Král a královna uzavřeli sňatek při civilním obřadu v Guildhall ve Windsoru 9. dubna 2005 dopoledne. Následoval obřad modlitby a zasvěcení v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.
33. Po svatbě s králem se královna, tehdy ještě vévodkyně z Cornwallu, stala patronkou nebo prezidentkou více než stovky charitativních organizací.
34. První samostatné oficiální angažmá královny choti se uskutečnilo 23. května 2005 ve Všeobecné nemocnici v Southamptonu.
35. V listopadu 2005 Její Veličenstvo odcestovalo na svou první oficiální zahraniční návštěvu Spojených států, kde se v Bílém domě setkalo s prezidentem Georgem W. Bushem a první dámou Laurou Bushovou.
36. Královská choť adoptovala dva záchranářské Jack Russell teriéry, Beth a Blu.
37. Při návštěvě zvířecího útulku Battersea Old Windsor v roce 2020 asistoval pejsek Beth Jejímu Veličenstvu při odhalování pamětní desky (údajně motivován psími pochoutkami).
38. V roce 2013 zahájila nynější královna Camilla iniciativu Wash Bag, v rámci které poskytuje střediskům pomoci obětem sexuálního násilí Sexual Assault Referral Centres tašky s toaletními potřebami.
39. V červenci 2021 se Její Veličenstvo ještě jako vévodkyně z Cornwallu stalo patronkou prvního nigerijského centra pro sexuální násilí Mirabel.
40. Královna Camilla se udržuje v kondici tím, že navštěvuje hodiny baletu v baletních kurzech Silver Swan, určených věkové kategorii od pětapadesáti let.
41. Její Veličenstvo je vášnivým fanouškem pořadu BBC Strictly Come Dancing (v Česku známém jako StarDance …když hvězdy tančí). Při dvou příležitostech měla možnost tančit s porotcem Craigem Revel-Horwoodem a bývalým porotcem Lenem Goodmanem.
42. Královna je známá milovnice knih a vášnivá čtenářka. Knihou, ke které se stále vrací, je Pýcha a předsudek.
43. V roce 2021, kdy byla Velká Británie během pandemie uzavřena, spustilo Její Veličenstvo takzvaný The Reading Room – instagramovou platformu pro objevování nových knih a jejich výjimečných autorů a autorek. V únoru 2023 byla iniciativa obnovena jako charitativní organizace pod názvem Královnina čítárna.
44. Královna Camilla ráda hraje Scrabble a Wordle.
45. V rámci příprav na sedmdesáté páté narozeniny Jejího Veličenstva debutovala královna Camilla v červnu 2022 v britské edici časopisu Vogue.
46. Její Veličenstvo nemá propíchnuté uši, místo toho se rozhodla nosit klipsové náušnice.
47. Královna je prezidentkou Ebony Horse Clubu, organizace, která naučila Khadijah Mellahovou jezdit na koni, díky čemuž se stala první žokejkou v hidžábu v britských soutěžních dostizích a vítězkou Magnolia Cupu.
48. Zásnubní prsten Jejího Veličenstva kdysi patřil královně Alžbětě, královně matce, králově babičce.
49. Vydání časopisu Country Life vydané k pětasedmdesátým narozeninám královny Camilly bylo nejprodávanějším vydáním všech dob. Fotografii na obálce pořídila tehdejší vévodkyně z Cambridge a dnes princezna z Walesu, Catherine.
50. Její Veličenstvo je vášnivou zahradnicí a doma ve Wiltshiru také vyrábí vlastní med. Prodává se v obchodě Fortnum & Mason a peníze z něj utržené putují na charitativní účely.
51. V loňském roce Buckinghamský palác oznámil, že Její Veličenstvo královna Alžběta II. jmenovala vévodkyni z Cornwallu, Podvazkovou dámou.
52. Král Karel III. bude korunován 6. května 2023 ve Westminsterském opatství a po jeho boku bude korunována i Camilla jako královna-choť.
53. Od roku 1601 se v měsíci květnu konala pouze jedna korunovace. V sobotu 6. května 2023 nás čeká druhá.
54. Westminsterské opatství bylo dějištěm každé korunovace od roku 1066. Před jeho vybudováním se korunovace konaly, kde se to zrovna hodilo: konkrétně v Bathu, Oxfordu a Canterbury.
55. Jeho Veličenstvo bude čtyřicátým panovníkem, který bude ve Westminsterském opatství korunován.
56. Poprvé od roku 1937 bude korunována i královna-choť. Poslední korunovanou královnou-partnerkou byla královna Alžběta, manželka krále Jiřího VI. a matka Alžběty II.
57. Na Štědrý den roku 1066 se Vilém Dobyvatel stal prvním panovníkem korunovaným ve Westminsterském opatství.
58. Král Karel III. nastoupil na trůn 8. září 2022 po smrti své matky, královny Alžběty II. – nejdéle vládnoucího britského panovníka.
59. Ve svých čtyřech letech obdržel tehdejší princ Charles ručně malovanou dětskou pozvánku na korunovaci své matky.
60. Za organizaci korunovace je zodpovědný takzvaný hrabě maršál. Od roku 1386 tuto funkci zastává vévoda z Norfolku.
61. Za letošní korunovaci nese zodpovědnost osmnáctý vévoda z Norfolku, který zodpovídal také za loňský státní pohřeb královny Alžběty II. Vévoda Edward William Fitzalan-Howard je hlavou rodu Howardových, z níž pocházela i anglická královna Kateřina Howardová, jedna z manželek Jindřicha VIII.
62. Každá korunovace britského panovníka se od dob krále Jiřího III. konala mezi květnem a zářím.
63. Nejstarší podrobně zaznamenanou anglickou korunovací (nikoli však historicky první) je korunovace anglosaského krále Edgara v Bathu v roce 953 našeho letopočtu.
64. Vůbec nejmladším panovníkem byla Marie, královna skotská, která se stala královnou v roce 1542, když jí bylo pouhých šest dní.
65. Současná podoba korunovace pochází z roku 1902, kdy byl korunován král Eduard VII. Skládá se ze státního průvodu z Buckinghamského paláce do opatství, dalšího průvodu uvnitř, uznání, pomazání, korunovační přísahy, uctění a nakonec dalšího průvodu z opatství zpět do paláce.
66. Po stovky let zůstával panovník dvě noci před korunovací v londýnském Toweru. Den před korunovací pak procházel Londýnem do Westminsteru. Naposledy se tak stalo v roce 1661 s Karlem II.
67. Od roku 1902 je závěrem samotného korunovačního dne vystoupení nového panovníka a dalších členů královské rodiny na balkoně. To bylo zahájeno Eduardem VII. a královnou Alexandrou.
68. Původní bohoslužebný řád ze čtrnáctého století – Liber Regalis – byl sepsán v latině a pochází přímo z řádu krále Edgara v Bathu z roku 973. Liber Regalis je od té doby základem každé korunovace.
69. Korunovační přísaha a přísaha při nástupu na trůn jsou jedinými aspekty obřadu, které jsou vyžadovány zákonem.
70. Händelova korunovační hymna Zadok The Priest se hraje při každé korunovaci od roku 1727.
71. Letos také zazní dvanáct nových hudebních objednávek: korunovační hymna Andrewa Lloyda Webbera, pochod Patricka Doyla a další skladby Iana Farringtona, Sarah Class, Nigela Hesse, Paula Mealora, Tarika O’Regana, Roxanny Panufnik, Shirley J. Thompson, Judith Weir, Rodericka Williamse a Debbie Wiseman.
72. V rámci Korunovačního orchestru vystoupí také oficiální královská harfistka Alis Huws.
73. Anglikánské kostely si letos připomenou korunovaci pravidelným zvoněním zvonů v rámci akce Ring for the King – Ringing for the King’s Coronation.
74. Zlatý státní kočár je uzavřený vůz tažený osmi koňmi, který královská rodina používá při velkolepých státních příležitostech, jako jsou také královské svatby a panovnická jubilea. Kočár zažil korunovace všech britských panovníků od dob Jiřího IV.
Až do druhé světové války byl obvyklým dopravním prostředkem panovníka při cestě na státní zahájení parlamentu a zpět.
75. Král bude korunován v křesle svatého Eduarda, které bylo vyrobeno v roce 1300 pro Eduarda I. a od té doby se používalo při každé korunovaci. Trvale je uloženo ve Westminsterském opatství.
76. Během korunovačního obřadu bude králi na hlavu nasazena koruna svatého Edwarda z roku 1661, která má hlubokou historii a tradici. Je z ryzího zlata a váží čtyři libry a dvanáct uncí, tedy něco přes dva kilogramy.
77. Koruna byla použita při korunovaci každého britského panovníka od korunovace krále Karla II.
78. V roce 1902 při korunovaci krále Edwarda VII. tehdejší arcibiskup z Canterbury omylem nasadil korunu svatého Edwarda na královu hlavu obráceně. Aby se tomuto faux pas do budoucna předešlo, nechala pozdější královna Alžběta korunu na čelní straně doplnit dvěma klenoty ve tvaru hvězd.
79. Anna Boleynová, druhá manželka Jindřicha VIII., byla jedinou královnou-chotí, která byla korunována původní korunou svatého Eduarda. Stalo se tak 1. června 1533. Štěstí jí to nepřineslo…
80. Královna Camilla bude při korunovaci mít na hlavě korunu královny Marie. Bude opatřena diamanty z osobní sbírky šperků královny Alžběty II., ale nebude ji zdobit kontroverzní diamant Koh-i-noor.
81. Eduard VIII. nebyl nikdy korunován na krále. Jeho vláda trvala pouhých 325 dní, poté abdikoval, aby se mohl oženit s paní Wallis Simpsonovou. Králem se následně stal jeho bratr Albert, který používal své příjmení George a my ho známe jako Jiřího VI., otce královny Alžběty II.
82. Dalším důležitým korunovačním klenotem je královské jablko. Dutá zlatá koule osázená perlami, drahými kameny a velkým ametystem pod křížem byla vyrobena v roce 1661 a od té doby se používá při každé korunovaci.
83. Součástí korunovačních klenotů je i panovnický prsten, který byl původně vyroben v roce 1831 pro Viléma IV. a má kříž svatého Jiří, patrona Anglie. Je provedený v rubínech, symbolizujících důstojnost, na modrém pozadí z jednoho safíru.
84. Panovnický prsten, známý také jako „anglický snubní prsten“, se také objevuje na každé korunovaci od roku 1831, kdy byl vyroben.
85. Při korunovaci fyzicky velmi drobné mladičké královny Viktorie byly její prsty tak malé a útlé, že prsten nebylo možné dostatečně zmenšit, a proto byla vytvořena jeho alternativa.
86. Král Eduard Vyznavač byl prvním panovníkem, který si sestavil regálie neboli korunovační klenoty. Ty byly v průběhu následujících staletí nahrazeny nebo pozměněny.
87. Od roku 1349 se při každé korunovaci používala „korunovační lžíce“, kterou byl panovník pomazán tajnou směsí olejů.
88. Takzvaný křížový svatý olej, který bude použit při pomazání krále Karla III., byl posvěcen v Jeruzalémě. Při jeho výrobě byly smíchány olivové oleje z Olivové hory, která se nachází nedaleko krypty babičky Jeho Veličenstva, princezny Alice (matky zesnulého prince Philipa, někdejšího vévody z Edinburghu).
89. Korunovace královny Alžběty II. byla první korunovací přenášenou televizí a pro řadu lidí po celém světě to bylo poprvé, co viděli nějakou událost v televizi. Ve Spojeném království sledovalo obřad 27 milionů lidí a 11 milionů ho poslouchalo v rozhlase.
90. První fotografii z korunovace Jiřího V. pořídil na počátku dvacátého století sir Benjamin Stone, poslanec a amatérský fotograf.
91. V květnu 1937 dostala BBC poprvé povolení vysílat rozhlasem korunovační obřad Jiřího VI.
92. Už v osmnáctém a devatenáctém století korunovace coby veřejná podívaná někdy zastínila náboženský význam. Při korunovaci Jiřího III. začali někteří věřící během kázání jíst jídlo, což bylo považováno za zcela nepřípustné.
93. V roce 1308 se hostům na korunovační slavnosti Eduarda II. podařilo vypít tisíc sudů vína.
94. Po korunovaci královny Alžběty II. byl pro hosty vymyšlen recept na takzvané korunovační kuře. Jídlo muselo být připraveno předem – floristka Constance Spry a kuchařka Rosemary Hume navrhly recept na studené kuře v kari omáčce se smetanou a dobře ochuceným salátem z rýže, zeleného hrášku a směsi bylinek.
Recept získal souhlas ministra prací a od té doby je znám jako korunovační kuře. Patřil k nejmilejším jídlům královny Alžběty II.
95. Účast na korunovaci královny Alžběty II. v roce 1953 byla dosud nejpočetnější: více než osm tisíc hostů zastupujících sto dvacet devět národů.
96. Korunovace krále Karla III. a královny Camilly se zúčastní více než šest tisíc mužů a žen britských ozbrojených sil a téměř čtyři stovky z nejméně pětatřiceti zemí Commonwealthu.
97. Korunovační rekordmanka? V roce 1953 byla princezna Marie Louisa (vnučka královny Viktorie) svědkem už čtvrté korunovace. Přítomna byla také korunovaci králů Edwarda VII, Jiřího V a Jiřího VI.
98. Znak pro korunovaci Jeho Veličenstva v roce 2023 navrhl sir Jony Ive, který byl dříve šéfdesignérem společnosti Apple.
99. Poprvé a naposledy byli jako společní panovníci v roce 1689 korunováni král Vilém III. a královna Marie II.
100. Královna Alžběta II. nebyla jediná, kdo 2. června 1953 usedl do korunovačního křesla. Ráno v den její korunovace byla na křesle ve Westminsterském opatství nalezena spící černá kočka jménem Matins, patřící jednomu z kněžích. A vida, nebylo to rozhodně špatné znamení, vzhledem k délce královniny vlády.
Hodně štěstí přejme i Karlu III.
Ať žije král!