Ve čtvrtek 24. února 2022 zahájila Ruská federace invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového v dění kolem Ukrajiny přinesl uplynulý týden?
- Při ostřelování vesnice v ruské Belgorodské oblasti ze strany ukrajinské armády bylo poničeno plynové potrubí a elektrické vedení. Informoval o tom na síti Telegram gubernátor tohoto regionu Vjačeslav Gladkov. Belgorodská oblast sousedí s Ukrajinou. Belgorodská oblast i další regiony v Rusku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zažívají výbuchy skladů pohonných hmot a zbraní. Ukrajina se sice k útokům na ruském území a ve svých oblastech okupovaných Ruskem otevřeně nehlásí, nedávno však dala najevo, že ničení infrastruktury je součástí příprav na plánovanou pozemní protiofenzivu.
- Ukrajinské vzdušné síly v pátek popřely informace o čtvrtečním sestřelení ruské balistické střely nad Kyjevem. Některá ukrajinská média před tím s odvoláním na server Defense Express napsala, že ukrajinské armádě se možná podařilo poprvé zlikvidovat ruskou hypersonickou střelu Ch-47 Kinžal. Podle Defense Express se to zřejmě povedlo pomocí systému protivzdušné obrany Patriot, který Ukrajině poslali západní spojenci.
- V ruském Krasnodarském kraji způsobil v noci na čtvrtek dronový útok požár v ropné rafinerii v obci Ilskij. Na rafinerii podle ní zaútočily čtyři drony. Další incident se odehrál v ropném závodě Novošachtinsku v Rostovském kraji na jihozápadě Ruska, kde podle agentury TASS explodoval bezpilotní letoun. Zprávy o útocích bezpilotních letounů na různé ruské cíle přicházely i v předchozích dnech. K incidentu v Novošachtinsku uvedla, že podle gubernátora Rostovské oblasti Vasilije Golubeva bezpilotní letoun narazil do jedné z rozestavěných konstrukcí v rafinerii a vybuchl. Následný požár dokázali zlikvidovat přímo pracovníci závodu.
- Slovensko zúží seznam ukrajinských zemědělských produktů, které je zakázáno dovážet do země. Bratislava tak restrikce sladí s nejnovějším ochranným opatřením Evropské unie, které se týká zákazu dovozu pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny do pěti členských států unie včetně Slovenska. Vyplývá to ze středečního rozhodnutí slovenské vlády. Podle ministerstva zemědělství v platnosti zůstalo nařízení ohledně státních kontrol zemědělských produktů z Ukrajiny. Jednostranné omezení dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny už zrušilo Polsko.
- Evropská komise plánuje kvůli válce na Ukrajině podpořit výrobu munice v členských zemích Evropské unie částkou pět set milionů eur ze společných fondů. Počítá s tím plán, který ve středu představil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Stejnou částku by podle představ Bruselu měly do navyšování zbrojní produkce vložit členské země. Investice by měly primárně sloužit k naplnění slibu, kterým se evropský blok zavázal dodat Kyjevu do příštího jara milion kusů dělostřelecké munice. Rozhodnutí podpořit ukrajinskou armádu společnými nákupy munice v objemu jedné miliardy eur dnes schválili velvyslanci zemí Evropské unie, uvedlo švédské předsednictví.
- Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou podporu v hodnotě 1,7 miliardy dánských korun, tedy 5,4 miliardy korun. Dosud největším balíkem vojenské pomoci Ruskem napadené zemi chce Kodaň podpořit předpokládanou ukrajinskou protiofenzivu. Informovalo o tom v úterý dánské ministerstvo obrany. Součástí nově ohlášené vojenské pomoci budou odminovací či vyprošťovací obrněná vozidla, ženijní mosty, munice a finanční příspěvek na nákup protivzdušné obrany.
- Rusko přijalo nezbytná opatření ke zvýšení výroby zbraní a vojenského materiálu určených pro dodávky ruským jednotkám zapojeným do speciální vojenské operace. V úterý to uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Moskva nadále odmítá svou rozsáhlou invazi na Ukrajinu zahájenou loni v únoru nazvat válkou a označuje ji jako „speciální vojenskou operaci“.
- Ukrajina v dubnu vyvezla 3,62 milionu tun obilí. S odvoláním na pondělní oznámení ukrajinského ministerstva zemědělství o tom informovala agentura Reuters. Loni v dubnu, kdy byly všechny černomořské přístavy zablokovány kvůli ruské invazi, země vyvezla 923 tisíc tun obilí. Dovoz některých ukrajinských zemědělských produktů minulý měsíc omezily kvůli protestům farmářů Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko. Stěžovalo si i Rumunsko. Zmíněné země později dosáhly dohody s Evropskou komisí.