Akcie jsou synonymem pro dlouhodobý výnos. Skutečně? Platí to i pro turbulentní dobu posledních let, kdy čelíme výzvám, které na trhu nikdy nebyly? 

„Události, které prožíváme právě teď, nám připadají nové a svým způsobem jedinečné. Svádí to k úvahám, zda náhodou nebyla nabourána „stará“ pravidla investování, a není proto lepší se raději schovat někam do bezpečí,“ říká analytička ze společnosti ČSOB Asset Management Michaela Toperczerová. 

Vyplatí se podle ní strategie medvědů – tedy obchodníků, kteří sázejí na výrazný pokles cen a prodávají, aby pak mohli nakupovat levněji? A nebo býků, kteří optimisticky spoléhají na to, že ceny zase dlouhodobě porostou? „Pravého investora nemusí zajímat, co se děje dnes nebo zítra,“ dodává Michaela Toperczerová v rozhovoru.

Dává smysl v době nejistoty vůbec hovořit o investování na finančních trzích?

Říká se, že sousloví „tentokrát je to jiné“, patří k těm nejnebezpečnějším ve světě investování. Vyjadřuje především naše emoce. Pohled finančního analytika, který musí porovnávat sled událostí v horizontu desítek let, už je trochu jiný a já ráda používám přirovnání, že historie se sice přímo neopakuje, ale rýmuje se. 

Každý, byť sebelepší rok nabídne řadu událostí a zejména rizik, která svádějí k nejistotě. Nejlepším přítelem investora je ale čas – zatímco dlouhodobě jsme investory, krátkodobě pouze spekulanty. Pravého investora nemusí zajímat, co se děje dnes nebo zítra, důležité je pro něj, kde bude jeho investice za několik let, až se naplní investiční horizont.

Investiční pravidla ale pořád dokola zdůrazňují nutnost být na trhu, rozkládat, nepodléhat emocím. Stačí tato pravidla na to, aby investování bylo dlouhodobě úspěšné?

Investování má řadu podob a záleží, do čeho investujeme. Pro mě jsou hlavní investiční aktiva akcie a dluhopisy, které využíváme i v našich podílových fondech. V jejich případě je dodržování základních investičních pravidel zásadní. Přidala bych k nim ještě jedno, o kterém se snadno mluví, ale kvůli emocím těžko provádí, a to: dokupovat ve slevách. 

Trh je sice většinu času v růstovém trendu, v menší míře ale nabízí i krátkodobé poklesy a když je investoři využijí, mohou si zvednout dlouhodobé výnosy. Opět jsme tu o jednoho známého investičního výroku: „Investujte, když v ulicích teče krev.“ 

Jinými slovy, ve chvílích, kdy je to pro nás nejméně intuitivní, bývá zpravidla ten nejlepší okamžik pro vstup do investice. Může to platit i naopak, nicméně vrcholy trhu se identifikují daleko hůře než „období slev“. I vzhledem k nepříznivé statistice trhu vychýlené ve prospěch býčích trhů oproti těm medvědím, a tedy menší úspěšnosti spekulace na pokles.

Investovat jednorázově, nebo pravidelně?

Americký akciový index S&P 500, jehož základy se zformovaly před 100 lety nám dává řadu důkazů, proč není dobré volné peníze nechat ladem na běžném účtu, ale je dobré je poslat co nejdříve „pracovat“ na trh ve formě jednorázové investice. 

Býčí trhy, tedy období, kdy jsou akcie v růstovém trendu, výrazně převyšují období medvědích neboli klesajících trhů. Vychází to ve prospěch býka z více než dvou třetin, přičemž tato období jsou proti medvědím trhům výrazně delší. 

Na druhou stranu, i když je dlouhodobě vítězem jednorázová investice, pravidelné investování má také své kouzlo. Spočívá jednak v disciplíně, že každý měsíc pošleme nové volné peníze hned na trh, jednak ve výrazné eliminaci rizika kolísání, protože neustále „ředíme“ nákupní cenu. 

Proč v případě akcií tolik převládají býčí trhy?

On je za tím v podstatě základní koloběh svobodné ekonomiky. Principem podnikání je zisk a akcie je majetkový cenný papír. Za každou akcií je firma, její majetek, výrobky, služby, duševní vlastnictví. Pokud se podíváme na firmy, se kterými pracujeme v našich podílových fondech, tak řadu z nich známe z běžného života. Většina firem hledá úspěch v každé situaci a snaží se přizpůsobit aktuálním podmínkám na trhu. 

Právě medvědí trh často předběhne propad reálné ekonomiky, protože investoři už očekávají budoucí problémy, a tím vystaví akcie, respektive samotné firmy tlaku v předstihu. Reakce firem musí být rychlá s cílem přesvědčit investory, že se nové situaci dokáží přizpůsobit a do budoucna udrží ziskovost. Díky tomu je období klesajících trhů často relativně krátké a záhy se na trhy vrací býk. Zpravidla to bývá o dost dříve, než začne oživení reálné ekonomiky. 

O zlatě se občas říká, že je dobré ho zakopat pod strom, kde jeho hodnota bude jen růst. I v případě investování do akcií se bavíme o dlouhodobosti, nutnosti nepodléhat emocím. Není obrazně řečeno vhodné akcie taky zakopat pod strom a vrátit se k nim za několik let?

V řadě případů se investor může těšit na překvapivě vysoké zhodnocení, na druhou stranu se ale také může stát, že jeho akcie už nebude mít vůbec žádnou hodnotu. Možná si řada investorů před lety myslela, že dnes bude na vrcholu například firma Nokia nebo vzpomeňme na některé tabákové firmy, které ještě před pár lety patřily do špičky. Dnes jsou mnohé z nich „investičními dinosaury“. 

Naproti tomu velké zásluhy na zhodnocení akciových indexů posledních let mají technologičtí giganti. Za posledních dvacet let to může být zhodnocení ve stovkách, ale i v několika tisících procent. 

V rámci ČSOB sázíme na aktivní správu v našich podílových fondech, které obsahují desítky až vyšší stovky pozic. Svět se totiž neustále mění – za dalších deset nebo dvacet let můžou trhům vládnout zase úplně jiné firmy. Proto s týmem kolegů neustále analyzujeme nejen globální ekonomiky, jednotlivé sektory, budoucí hrozby, ale zaměřujeme se i na konkrétní firmy.

Ano, říká se, že nejlepší je zainvestovat a nekoukat na svou investici každý den, týden, měsíc. To ale platí v případě, že máte portfolio správně namíchané, a někdo jej pravidelně spravuje.

—————————————————————————————–

Hodnota investice může kolísat, její návratnost není zaručena. Obsah tohoto materiálu nelze vykládat jako poskytování investičního poradenství nebo jiné investiční služby.