Když v září 2014 Tim Cook představil iPhone 6 a novou funkci Apple Pay, pravděpodobně nikdo nečekal, že bude trvat téměř pět let, než se nový způsob placení dostane i do Česka.
Ať už ale za čekáním stojí dlouhé vyjednávání s bankami, či obvyklá snaha Applu kontrolovat každý detail služeb, pod kterými je podepsaný, čekání je u konce. Od úterý 19. 2. začíná být Apple Pay dostupné u fintech služby Twisto, České spořitelny, Komerční banky, Monety, mBank, J&T banky a Air Bank, další banky do konce roku ještě přibudou. V nabídce ho má i stravenková společnost Edenred.
O co jde
Apple Pay je v principu jednoduchý způsob placení pomocí iPhonu, respektive Apple Watch, či přímo v Macu. Přestože řada lidí vidí hlavní benefit v tom, že mohou bezkontaktně platit pomocí telefonu či hodinek, a nemusí tak s sebou nosit platební kartu či karty, klíčová výhoda je ještě trochu jinde – v bezpečnosti.
Aktivování Apple Pay je přímočaré. Potřebujete iPhone podporující technologii NFC, čili iPhone 6 a novější, anebo libovolné Apple Watch (na nich bude Apple Pay fungovat i v kombinaci se starším iPhonem bez NFC). Druhou podmínkou je mít platební kartu banky či služby, která Apple Pay podporuje.
Pak stačí otevřít aplikaci (po aktualizaci, která Apple Pay aktivuje a která už na vás čeká v App Storu) a klepnout na ikonu Apple Pay, případně otevřít předinstalovanou aplikaci Wallet a kartu přidat ručně, tedy vyfocením nebo vepsáním čísla. A zbývá už jen najít terminál, který podporuje bezkontaktní platby, což dnes není velký problém.
Jak platby probíhají
Placení probíhá prostým přiložením nebo spíš přiblížením k terminálu na cca pět centimetrů. Před samotnou platbou se budete muset autentikovat – buď použít Touch ID, Face ID, nebo kód k telefonu. Nemůžete tedy používat iPhone, který nemá kód (což by tak jako tak nebyl dobrý nápad).
Na Apple Watch je to jednodušší, autentikace proběhne vždy, když si je nasadíte na ruku. Hodinky pak už vědí, že jsou právě na vaší ruce, a s heslem vás neobtěžují (kód zadáte po nasazení na ruku, nebo když odemknete iPhone).
Hned po zaplacení dostanete notifikaci o platbě a přímo v aplikaci Wallet si i zpětně můžete dohledat, za co jste utráceli.
Opravdová výhoda
A teď to nejdůležitější – bezpečnost. Oproti placení klasickou kartou tu prodejce ani Apple nemají šanci zjistit detaily vaší platební karty, což jde za normálních podmínek relativně snadno, například zachycením čísla karty pomocí kamery.
Celý trik spočívá v tzv. tokenizaci. Když si přidáte svou kartu do iPhonu, data jsou zašifrována a uložena v části, která se jmenuje Secure Element a je napojena na NFC. Následně je vám přiděleno ID (Device Account Number), které je vázáno na vaši banku a které je předáno platebnímu terminálu při placení. Banka následně vaši platbu potvrdí na základě vašeho ID, tedy bez toho, aby se kdekoli objevilo číslo platební karty. Karta samozřejmě není synchronizována přes iCloud, proto je potřeba ji do iPhonu, Apple Watch i počítače Mac přidat zvlášť.
Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem se tak stává vaše heslo, které máte nastavené pro odemčení iPhonu. Důležité je také dodat, že pro platbu skrze Apple Pay není potřeba být online. Můžete tak platit, i když iPhone či Apple Watch budou v letovém režimu či mimo signál.
Co z toho bude mít Apple
Samozřejmě svůj podíl, který činí 0,15 procenta z každé platby, takže při zaplacení 100 korun přes Apple Pay se na účet Applu připíše 15 haléřů (ty nejdou z vaší kapsy, ale jsou započítány v platbě za zboží).
Apple Pay samozřejmě není jediný platební systém. Stejně jako na poli mobilních operačních systémů mu konkuruje Google Pay, představené na podzim 2015 pod původním názvem Android Pay. A přestože vzniklo později, u nás jej již více než rok nabízí Moneta, mBank, J&T banka, Komerční banka a nově také od konce ledna Equa bank, na spadnutí je Fio. Bezpochyby bude zajímavé sledovat, která služba bude nakonec z pohledu bank úspěšnější. Vyhraje větší penetrace zařízení u Androidu, nebo se uživatelé iPhonů projeví jako správní early adopters a Apple Pay si masově oblíbí?