Na Instagramu ho sleduje přes jedenáct tisíc lidí, na Twitteru má více než 54 tisíc followerů. Jeho lednové video, v němž po příjezdu do Česka výbornou češtinou říká, jak se jmenuje a že je tu nový, mělo na sociálních sítích stovky tisíc zhlédnutí. Britský velvyslanec Matthew Robert Field si získává v Česku stále větší popularitu.

Může za to nejen sympatický vzhled s holou hlavou a zrzavými vousy, který odráží jeho irské kořeny, ale i přátelská otevřenost a snaha naučit se česky.

Britský diplomat, který ve funkci vystřídal Nicka Archera, už se zabydlel v Thunovském paláci na Malé Straně a pomalu se rozkoukává po zemi, která mu má být na několik let domovem. A jedním z míst, která se rozhodl poznat, byl i Liberec. Po moravskoslezských cestách do Ostravy a Brna to byla jeho první oficiální návštěva města v Čechách.

Do Liberce navíc zavítal přesně ve stejný den, kdy ho před rokem navštívil i jeho předchůdce. Stotisícové krajské město se mu zalíbilo. „Už teď vím, že se do Liberce budu muset vrátit v zimě. Synové lyžují, já ale jezdím na snowboardu, tak snad to nebude problém,“ říká velvyslanec.

Coby velký fanoušek fotbalu taky zavzpomínal, že v minulosti hrál liberecký Slovan proti anglickému Liverpoolu. „Tým z mého města Oxford United hraje třetí ligu, takže tady v Čechách stále hledám klub, kterému bych mohl fandit. Ale bude muset být v těch ligách trochu níž, na podobné úrovni, jako ten můj v Británii,“ dodává.

Podobný průzkum trhu se prý chystá udělat i v pivu. Zjistil, jak je pro český národ tento nápoj důležitý. Doufá však, že po něm nikdo nebude chtít, aby se vzdal Guinesse: „Myslím, že je tu dost prostoru pro všechny značky.“

Před Českem strávil jako diplomat šest let v Sarajevu, kde pracovala v diplomatických službách Bosny a Hercegoviny i jeho manželka Martina. Ještě předtím ale působil třeba v Brazílii nebo Makedonii.

Než se dal na dráhu diplomata, vyzkoušel si v africké Keni roli trenéra ragbyového týmu. Baví ho cestovat, žít na různých místech a učit se cizí jazyky.

Nezapírá, že čeština je pro něj velmi složitá. „Učím se jí velmi pomalu. Dívám se hodně na televizi, poslouchám české rádio, snažím se číst každý den noviny a začínám i s knihami. A taky se učím české fráze, jako třeba ‚Jít na jedno‘,“ podotýká s úsměvem.

Mezi jeho oblíbené české autory patří třeba Karel Čapek nebo Bohumil Hrabal, rád si ale nechá poradit, na Twitteru proto vyzval své fanoušky, aby mu další české autory doporučili. „Dostal jsem tip třeba na Biancu Bellovou a její Jezero, ale rád budu za jakékoli další.“

Ve volných chvílích cestuje, o víkendu vyjíždí se svou rodinou objevovat Česko. Zalíbil se mu třeba Český ráj, ale i Liberec, kde navštívil také Ještěd.

„Je vidět, že tam jezdí hodně turistů, jen se tak trochu ptám sám sebe, proč mezi nimi není více Britů. Možná je to takový můj domácí úkol, abychom je podpořili v tom, že budou jezdit právě sem,“ zmiňuje Matt Field s tím, že do Česka zamíří ročně pět set tisíc britských návštěvníků, většina z nich ale končí v Praze.

Britský velvyslanec Matthew Field na návštěvě v Liberci
info Foto Tomáš Tesař
Britský velvyslanec Matt Field na návštěvě v Liberci rok poté, co do města zavítal jeho předchůdce Nick Archer | Foto Tomáš Tesař

Podle něj jsou si přitom Češi a Britové velmi povahově blízcí. Ostrované jsou možná jen o něco skeptičtější a nemají rádi, když se berou lidé příliš vážně. Největší podobnost spatřuje ve smyslu pro humor.

„Už jsem to párkrát říkal, že Monty Python by mohl být Čech a Jára Cimrman zase Brit,“ prozrazuje. Podobné jsou si obě země i přírodou, jen v Česku je víc hor a venkova. I proto se v hostitelské zemi cítí dobře a jediné, co mu chybí, je rodina a přátelé.

S lidmi komunikuje Matt Field hlavně přes sociální sítě, přičemž nejaktivnější je na Twitteru. Ne vždy ale píše příspěvky sám, má kolem sebe tým lidí, který mu v tom pomáhá. Podle něj se práce diplomata hodně změnila, dnes už nepracuje jen s těmi tradičními médii, ale i s novými.

Každý z velvyslanců Velké Británie je běžně aktivní na sítích, jako jsou LinkedIn, Twitter nebo Instagram. A nejde jen o vlastní příspěvky, ale i komunikaci s lidmi. „Hodně komentářů přidávám já sám, zvlášť, pokud je možnost odpovídat na férové otázky. A ty převažují. Občas se sice objeví i nějaká kritika, ale to je v pořádku,“ vysvětluje.

Zatímco v Bosně a Hercegovině s ním veřejnost tak intenzivně nediskutovala, v Čechách si na zájem o svou osobu nemůže stěžovat. A zatím ho spíše těší.

Občas si v demokracii nemůžeme vybrat výsledek, který bychom chtěli mít.

„Je to pro mě druhá zkušenost v roli velvyslance. Z té první jsem se naučil neopakovat nějaké chyby, ale myslím, že popularita je hlavně o tom, jak mě Češi vidí. Že jsem otevřený a zvědavý, což spouští interakci a díky nim se cítím zde být vítaný,“ svěřuje se.

Nápomocen chce být i českému byznysu v Británii, loni šla v oblasti podnikání britsko-česká spolupráce o třináct procent nahoru. A pro Matthewa Fielda je výzva tohle číslo ještě zvýšit.

A nemělo by přitom jít jen o to, kolik se prodá do Británie škodovek, důležitá je podpora i ostatního průmyslu. Přijít však musí z obou stran, nejen od britského velvyslance v Česku, ale i od českého ve Spojeném království.

O tom, jak do podnikání zasahuje a ještě zasáhne brexit, si zatím neodváží odhadnout.

„Teprve teď se dokončuje proces odpojení od Evropské unie a rozhodně to bylo mnohem složitější, než mohl kdokoli předpokládat. Uvidíme za několik málo let, zda to bylo správné rozhodnutí. Ale občas si v demokracii nemůžeme vybrat výsledek, který bychom chtěli mít.“

Matthew Field doufá, že do Česka brzy zavítá i britský král Karel III. V minulosti tu byl ještě v roli prince oficiálně pětkrát, měl velmi blízko k bývalému prezidentu Václavu Havlovi a teď se dobře vyvíjí i vztah s prezidentem Petrem Pavlem.

Ten ostatně Karla III. do Česka osobně pozval na jeho nedávné korunovaci, podle diplomata ale takový krok učinilo při té příležitosti více státníků. „Nikdo by ale nebyl raději, než já, pokud by král do Česka přijel. Bohužel konkrétní datum zatím neznám,“ dodává diplomat.