Jak tenká je hranice mezi strachem a respektem a kde ženy s obdivuhodnou kariérou hledají životní balanc? I kolem těchto otázek se točila panelová diskuse s názvem Ženy, které se nebojí, jež proběhla v rámci dalšího ročníku akce Forbes Women’s Summit.
Třeba pro ředitelku etablovaného festivalu Colours of Ostrava Zlatu Holušovou, která byla jednou ze čtveřice diskutujících, je důležité balancovat mezi klidem a prožíváním každého momentu naplno. Jde totiž podle ní o spojené nádoby. A že žena, která přes dvacet let stojí v čele ostravského festivalu, ví, o čem mluví.
Pokaždé když festival skončí, cítí se vymačkaná jako citron, úplně prázdná. Zároveň se ale po uspořádání akce pro desítky tisíc lidí hned nedokáže obklopit samotou. „Padne na vás úzkost a osamělost, zkrátka všechny ty pocity, které v adrenalinu odsouváte. Jediné, co mi pomáhá, je naordinovat si po festivalu schůzky alespoň s dvaceti třiceti přáteli. Potřebuji se totiž obklopit aspoň ještě nějakými lidmi, ne hned skočit do úplného ticha,“ popsala zakladatelka festivalu.
Na diskusi, kterou moderovaly zástupkyně šéfredaktora časopisu Forbes Irena Cápová a Zuzana Krajíčková, vystoupily také šéfka tabákové firmy Philip Morris pro Česko, Slovensko a Maďarsko Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Mary Kay pro Česko a Slovensko Edita Szabóová a startupistka Květa Vostrá.
Debata proběhla u příležitosti celodenní události Forbes Women’s Summit, která se koná v úterý 6. června v prostorách Křižíkových pavilonů v Praze.
Ženy, které spojuje úspěšná kariéra, se shodly, že v práci spíš než strach někdy pociťují velký respekt. „Prošla jsem tolika různými pracovními pozicemi a každá změna pro mě byla, jako když si představíte gymnastku, která se snaží co nejvíce natáhnout. Vždy jsem před tím měla velký respekt, zároveň jsem si ale pokaždé řekla, že i tuhle další změnu zvládnu, že už jsem jich přece zažila tolik,“ popsala Gontkovičová.
Otevřeně o sobě říká, že je ambiciózní a cíle, které si stanoví, chce splnit. Na začátku kariéry to přitom měla o to složitější, že nestudovala obor jakkoli spjatý s byznysem. Žena, která se dnes pohybuje v jeho nejvyšších patrech, se v mládí zajímala hlavně o filozofii a literaturu. S chutí se nořila do knih autorů jako Miguel de Cervantes y Saavedra či Charles Dickens.
Také Szabóová, která ve firmě Mary Kay působí více než dvacet let, se víc ztotožňuje se slovem respekt než strach. I přestože přiznává, že ve své kariéře musí překonávat překážky, o práci mluví jen v superlativech. „Když se radost z práce spojí se srdcem, tak už vaše zaměstnání jako práci ani nevnímáte,“ dodává žena, která prý miluje adrenalin.
Spoluzakladatelka softwarové firmy Salted CX Vostrá cítí největší respekt v momentech, kdy je bez energie, a čeká, až se v ní síla znovu probudí. „Chvíle, kdy se člověk nachází v tomhle vakuu, jsou pro mě nejkritičtější“ přiznává Vostrá, jež by o adrenalinu jistě také mohla leccos vyprávět.
Před pěti lety prodala se svým manželem Šimonem Vostrým za více než miliardu startup Ytica. Miliardový exit vzbudil na české startupové scéně ohromnou pozornost. Teď Vostří budují startup Salted CX. „Jsem člověk, který pořád potřebuje něco dělat. Vytváření firmy, budování softwarového produktu, skládání týmu a hledání nových zákazníků mi přináší strašně moc energie,“ komentovala to Vostrá.
V byznysu mnohdy těží i ze zkušeností ze sportu, kterému se věnuje ve volném čase. „Ať už při maratonu na osmadvacátém až třicátém kilometru, nebo při plavání vás přepadne pocit, že už nemůžete a chcete to vzdát. Nakonec vás to ale posílí. Když se v byznysu nacházíte v momentu, kdy to chcete vzdát nebo něco není úplně podle vašich představ, vzpomeneš si právě na ten krizový moment ze sportu. A to mi pomáhá,“ uzavřela Vostrá.