V kauze Mostecké uhelné společnosti uložil v pondělí soud bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi sedm a půl roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií.
Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Podle nepravomocného verdiktu způsobili manažeři Mostecké uhelné společnosti podvodem škodu České republice ve výši nejméně 2,3 miliardy korun.
I poslední z obžalovaných byl uznán vinným, a to sice bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Soud mu za přijetí úplatku v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji podílu v MUS vyměřil tříleté vězení, peněžitý trest 4,5 milionu korun a zákaz činnosti.
Obžaloba tvrdí, že Koláček, někdejší generální ředitel MUS Klimecký, Jiří Diviš, Marek Čmejla a Petr Kraus v roce 1998 skrytě převzali firmu jejími vlastními prostředky, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí.
Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti schválila jednomyslně v červenci 1999 vláda pozdějšího prezidenta Miloše Zemana.
Stíhání Krause, Čmejly a Diviše česká justice postupně zastavila, protože si jmenovaní začali odpykávat tresty uložené již dříve ve Švýcarsku. Kraus tam nastoupil do vězení, Čmejla s Divišem nakonec vyvázli s podmínkou a peněžitými tresty.