Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v květnu zpomalil na 11,1 procenta z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 procenta.
Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Loni v květnu činil meziroční nárůst cenové hladiny šestnáct procent. Nynější mírnější nárůst cen je tak dán i vysokou srovnávací základnou z loňského roku.
Statistici v květnu zaznamenali pokles ve srovnání s minulým rokem jen v dopravě díky zlevňování paliv. Značně meziročně zdražil třeba cukr nebo plyn, a to o desítky procent.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v květnu podle ČSÚ největší vliv ceny týkající se bydlení, kde třeba ceny teplé vody stouply o 41,3 procenta, stočné o 30,3 procenta a ceny elektřiny o 24,8 procenta. Nájemné z bytu zdražilo o 6,8 procenta a vodné o 16,3 procenta.
Výrazně oproti loňskému květnu rostly ceny plynu a tuhých paliv. U plynu zdražení dosáhlo 47,6 procenta a u tuhých paliv necelých čtyřicet procent.
Ve srovnání s letošním dubnem růst cen zpomalil, protože v dubnu plyn meziročně zdražoval o více než 53 procent a tuhá paliva skoro o 48 procent.
Velký vliv na celkové zdražování mají i ceny potravin a nealkoholických nápojů. Například cukr zdražil oproti loňsku o 58,7 procenta. Stouply také mimo jiné ceny margarínu a ostatních rostlinných tuků o 25,8 procenta, ceny zeleniny například o 21,5 procenta. Zlevnilo třeba meziročně máslo, a to o necelých dvacet procent.
V rekreaci a kultuře vzrostly v květnu ceny dovolených o 17,8 procenta, ceny stravovacích služeb o patnáct procent a ceny ubytovacích služeb o 14,5 procenta.
„Jediným oddílem spotřebního koše, kde ceny oproti loňsku dokonce klesly, byla doprava, a to především díky snižujícím se cenám pohonných hmot. Například nafta se v květnu na čerpacích stanicích prodávala v průměru za 31,72 koruny za litr, což byla nejnižší hodnota od srpna roku 2021,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Český statistický úřad dnes zveřejnil také informace o dubnovém vývoji cen na zahraničním trhu. Meziroční růst vývozních cen zpomalil na 0,2 procenta z březnových 2,7 procenta. U dovozu ceny v dubnu meziročně klesly o 5,4 procenta, v březnu se snížily o 2,8 procenta.
Meziměsíčně ceny klesly, vývozní o 2,2 procenta a dovozní o 2,9 procenta. „Značný vliv měl vývoj cen minerálních paliv a posílení koruny vůči euru i dolaru,“ sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.