Online psychoterapeutická platforma Hedepy reaguje na neustále se zvyšující poptávku po psychiatrické péči v Česku. V rámci svých služeb bude tak poskytovat nejen psychoterapeutická sezení, ale nově také ta psychiatrická.
Ze služby by měli mít užitek jak klienti, kterým dokáže zprostředkovat kvalitní zdravotní péči do několika hodin, tak samotní psychiatři, kterým poskytne možnost flexibilní práce a efektivnější využití jejich kapacity.
Ačkoli v posledních letech opadá stigma kolem problémů s duševním zdravím, český systém naráží na zásadní překážku – nedostatek kvalifikovaných odborníků. Možným řešením může být právě telemedicína, kterou začala nově poskytovat také platforma Hedepy.
V rámci spuštění služby spojila síly s klinikou Unicare, díky které dokáže svým klientům nově nabídnout kromě klasického psychoterapeutického sezení i online psychiatrické vyšetření, a to včetně stanovení diagnózy a předepsání léků.
„Psychiatrie je velmi komplexní lékařský obor, k jehož změnám je potřeba přistupovat citlivě a s respektem. I to je důvod, proč jsme tvorbou metodiky strávili spoustu času a předem si ujasnili, pro které duševní poruchy není online forma psychiatrického vyšetření vhodná,“ říká MUDr. Ondřej Masner působící na klinice Unicare Medical.
„Například u pacientů potýkajících se s psychickými poruchami vedoucími ke zhoršení kognitivních funkcí, jako je vnímání či pozornost, je živý kontakt velmi důležitý, s klienty s těmito problémy proto odborníci na platformě pracovat nebudou,“ osvětluje metodiku nové služby Masner.
Psychiatrické služby poskytne Hedepy klientům starším osmnácti let, ve formě péče na přímou úhradu. Princip online sezení zůstává totožný s již několik let fungující online psychoterapií – klient si předem vybere z nabídky zapojených psychiatrů, zarezervuje si termín a v domluvený čas se připojí na sezení.
„Na Hedepy se často setkáváme s tím, že by naši klienti psychoterapeutickou péči rádi spojili s tou psychiatrickou, její nedostupnost jim to však znemožňuje. Spuštěním online psychiatrie chceme lidem usnadnit cestu ke komplexní péči o duševní zdraví a zároveň umožnit psychoterapeutům a psychiatrům snadnou spolupráci vedoucí k efektivnější léčbě klienta,“ říká ke spuštění nové služby Lukáš Krčil, CEO a spoluzakladatel Hedepy.
Kromě dostupnější zdravotní péče pro klienty znamená spuštění online péče změnu i pro samotné psychiatry. Ti jsou totiž dnes s ohledem na přetlak klientů vystavováni extrémnímu tlaku na rychlost vyšetření.
„Psychiatři jsou v posledních letech množstvím práce konstantně přehlceni, na každého klienta mají vyhrazen jen určitý čas a mezi jednotlivými sezeními mají téměř nulové pauzy. Připočteme-li k tomu nutnost denně dojíždět do ordinace a po terapiích věnovat hodiny návazné administrativě, vytrácí se nám jakýkoli work-life balance,“ popisuje Masner.
Platforma Hedepy by podle něj jemu i jeho kolegům mohla v tomhle ohledu pomoci. „Spolu s Hedepy umožňujeme odborníkům nastavit si vlastní pracovní pravidla, díky čemuž se mohou v oboru snáz realizovat například i psychiatričky na mateřské dovolené, odborníci z menších měst či ti, kteří chtějí pracovat pouze na částečný úvazek,“ přibližuje motivaci ke spuštění online psychiatrie Masner.
Ačkoli je v Česku telemedicína teprve v rané fázi, její význam a efektivita stále roste. Ve prospěch distanční péče totiž hovoří i řada výzkumů. Například studie deprese publikovaná v roce 2013 v Journal of Affective Disorders zjistila, že telepsychiatrie byla při léčbě depresí stejně účinná jako psychiatrická péče tváří v tvář.
Podobné závěry napříč širokým spektrem duševních poruch vychází také z přehledové studie publikované v roce 2018 v Harvard Review of Psychiatry, která tak rovněž naznačuje, že je telepsychiatrie stejně účinná jako tradiční psychiatrická léčba.
Mnohdy právě to, že je klientovi umožněno řešit své problémy ihned a nemuset na sezení u odborníka čekat i několik měsíců, naopak činí léčbu v rané fázi násobně efektivnější.
Na Hedepy aktuálně působí několik prvních atestovaných psychiatrů, jejichž počet se v reakci na růst poptávky postupně zvyšuje. Již od počátku mají o napojení na platformu zájem především odborníci hledající větší flexibilitu v oboru – často se tak jedná například o psychiatričky s malými dětmi či lékaře preferující částečný úvazek.
Rozvoj online psychiatrie je jednou z oblastí, na kterou společnost plánuje využít nedávno oznámenou investici ve výši téměř padesáti milionů korun. Platforma momentálně poskytuje své psychoterapeutické služby na dvanácti evropských trzích, kde sdružuje bezmála pět set terapeutů.