Situace na pražské burze se po rozkolísaném období zahájeném válkou na Ukrajině letos opět dostává do normálu. Výkonnost indexu PX v prvním pololetí posílila o více než šest procent, lehce rostou i objemy obchodů.
„Řekl bych, že situace se normalizuje. Objemy zůstávají na rozumné úrovni, ale samozřejmě bychom je vždycky rádi viděli větší,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu Petr Koblic, šéf Burzy cenných papírů Praha a také prezident Federace evropských burz.
Pražská burza se poslední dobou zmiňuje v souvislosti s možným zestátněním skupiny ČEZ, kde stát vlastní sedmdesátiprocentní podíl. Kdyby k zestátnění došlo, mohlo by vyústit až do stažení ČEZ z burzy, kde tvoří až třetinu jejích obchodů.
Podle Koblice ale zestátnění nedává žádný smysl. „Proč by stát vlastnil energetiku? To je prostě firma, která má být na trhu, není jediný důvod ji vlastnit,“ domnívá se na rozdíl od jiných hlasů z oboru.
„Stát by měl na trh dát naopak dalších dvacet procent a nechat si třeba jenom jednapadesát,“ míní Koblic, který osobně nevěří, že ke zestátnění ČEZ a hlavně k jeho stažení z burzy dojde.
Co přesně by po případném stažení ČEZ z burzy následovalo? Obává se šéf pražské burzy odchodu dalších velkých titulů v rámci možné změny zákona o přeměnách společností? A přibude naopak na pražském parketu nový titul? To vše a mnohem více se dozvíte v podcastu.