Zájem o nové byty po měsících úpadku roste. Podle aktuálních čísel se poptávka po nových bytech odráží ode dna a bude se vracet k předkrizovým číslům v Praze i regionech.
Vyplývá to z analýzy developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Residential za druhý kvartál letošního roku, ale i ze zkušeností dalších hráčů na realitním trhu. V jaké kondici tedy momentálně je?
„Developerský trh se začíná zalévat sluncem. A čísla jsou rozhodně pozitivnější než doposud,“ shrnuje nejnovější statistiky majitel investiční skupiny Trigema Marcel Soural. V Praze se ve druhém čtvrtletí prodala tisícovka bytů v developerských projektech, což je mezikvartálně o padesát čtyři procent více.
Za celé první pololetí roku developeři pak prodali 1650 bytů, což je oproti druhému pololetí loňského roku, kdy se bytů prodalo jen 1100, také zlepšení. Trend je tedy stoupající a podle Sourala bude pokračovat – pražský trh by se letos mohl dostat na zhruba čtyři tisíce prodaných bytů celkem, tedy přibližně o tisícovku více než loni.
Zvýšený zájem o koupi je patrný také u bytů z vyššího a prémiového segmentu, ve kterém poptávka pololetně vzrostla o 21,4 procenta.
„Vnímáme zvýšenou poptávku, a to jak po novostavbách, tak po kvalitních secondhandových nemovitostech. Většina investorů, kteří dosud vyčkávali na výraznější pokles cen, totiž zjistila, že u prémiových nemovitostí se dramatického zlomu nedočkají,“ říká Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams, která se na tento segment zaměřuje.
I na sekundárním trhu s běžnými staršími byty panuje obdobná nálada a čísla kopírují primární trh. Ve druhém čtvrtletí se počet transakcí oproti prvnímu zvýšil o třicet procent a pozadu nezůstávají ani regiony, zaznamenávající mezičtvrtletně totožný třicetiprocentní nárůst prodejů.
Například v Ostravě se podle Jakuba Vysockého, viceprezidenta Asociace nájemního bydlení a jednatele společnosti Správa investic a nemovitostí, na přelomu července a srpna téměř ztrojnásobil zájem o koupi bytů.
„Investoři se snažili vychytat cenové dno. Vypadá to, že ta doba nastala právě nyní,“ konstatuje.
Co za nastartováním poptávky stojí? V první řadě jde o opadnutí šoku a nejistoty z budoucího vývoje. To naznačuje i stoupající důvěra a očekávání domácností a spotřebitelů, odražená také indexem spotřebitelské důvěry Českého statistického úřadu. Stále více domácností navíc hodnotí svou současnou finanční situaci lépe než v předchozích dvanácti měsících.
Zároveň klesá inflace a úrokové sazby, spolu s pozvolným obnovováním trhu hypoték, který je pro prodeje nových bytů zásadní. V červnu poskytly banky a stavební spořitelny podle ČBA Hypomonitoru hypotéky v objemu čtrnácti miliard korun – nejvyšším od poloviny loňského roku. Mírně poklesla i bankami poskytovaná úroková míra, která je nyní na 5,86 procenta.
„Banky už možná očekávají, že Česká národní banka půjde se sazbami koncem roku dolů a připravují se na to. I graf hypotečních úvěrů naznačuje, že loňský rok byl rokem dna a letos nás čeká růst,“ míní Soural.
Poněkud méně optimisticky hovoří Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select. „Vyhlídky na rychlé snižování úrokových sazeb hypoték nejsou příliš pravděpodobné. Tak jako ČNB na počátku srpna neučinila žádnou změnu ve vyhlašovaných sazbách, tak logicky ani banky nepřistupují k nějakému výraznějšímu snižování hypotečních sazeb,“ připomíná.
Na nárůst poptávky zatím příliš nereagovaly ceny, které u nových bytů v Praze zůstávají stabilní a drží se na úrovni 150 tisíc korun za metr čtvereční. Meziročně jde o zhruba tříapůlprocentní nárůst, mezikvartálně o téměř nezaznamenatelný 0,7procentní pokles.
U starších bytů je možné pozorovat zpomalení poklesu cen z předchozích měsíců. A tak zatímco meziročně ceny bytů na sekundárním trhu klesly o 2,5 procenta, oproti minulému čtvrtletí je na cenách vidět nepatrný nárůst o 0,1 procenta. Aktuálně je v Praze nabídková cena starších bytů na 124 tisících korun za metr čtvereční.
„Nelze opomenout různé jarní aktivity prodejců na podporu prodeje. Konečné ceny mohly u některých projektů snížit o jednotky procent,“ říká Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential. „Významnější pokles už ale nečekáme. Ceny začnou zase růst,“ dodává.
Tomu nasvědčuje, že nabídka nových bytů stále zaostává za čísly, která by Praha pro obnovu bytového fondu a svůj růst potřebovala. Meziročně navíc zpomalilo i povolování nové výstavby. Aktuálně je v nabídce asi 5500 bytů, což při zvyšování poptávky může přinést další růst cen.
Řada developerů navíc kvůli drahému financování a vysokým nákladům na stavební materiály a práce odložila výstavbu – a tyto byty budou na trhu chybět. Na českém trhu jsou zároveň stále aktivnější institucionální investoři, vykupující celé projekty nebo velké balíky bytů.