Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,4 miliardy, což je proti červnu pokles o osmnáct procent. Meziroční pokles se tak snížil na čtyři procenta.
Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla z červnových 5,86 procenta na 5,8 procenta. To je nejnižší hodnota od loňského srpna. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
„Objem poskytnutých hypoték v červenci sice propadl dvouciferným tempem, pokud bychom však zohlednili tradiční sezonnost, objem poskytnutých hypoték pokračoval v mírném růstu jako předešlý měsíc. Meziroční propad se výrazně snížil a po roce a půl již není dvouciferný, což je však efekt nižší srovnávací základny, jelikož od července minulého roku začal hypoteční trh citelněji zamrzat,“ uvedl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červenci dosáhl 9,5 miliardy korun po červnových 11,6 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů činil 1,9 miliardy proti červnovým 2,3 miliardy korun.
Počet nově poskytnutých hypoték se v červenci snížil z 3800 na 3100, což je však stále nad průměrnou hodnotou celého letošního roku, která činí 3000, vyplývá z dat.
„V meziměsíčním srovnání června a července tradičně sledujeme pokles zájmu o úvěry na bydlení přibližně o pětinu. Je to dáno mimo jiné dobou dovolených. U nezajištěných úvěrů, které lidé využívají převážně na rekonstrukce, sledujeme stabilní zájem. V druhé polovině roku s ohledem na znovu spuštění a rozšíření dotačního programu Nová zelená úsporám očekáváme nárůst zájmu o úvěry na energeticky udržitelné rekonstrukce,“ uvedl předseda Asociace českých stavebních spořitelen Libor Vošický.
Úrokové sazby se v posledních dvou měsících opět snižují, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za poslední dvacet let, ačkoli se v letech 2008 a 2009 pohybovaly na podobně vysokých hodnotách.
Takzvané realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.
Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty. Jejich průměr v posledním měsíci mírně klesl, stále se však drží nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybují již zhruba rok.
„Velmi pozvolný pokles sazeb, který sledujeme poslední dobou, lze očekávat i v dalších měsících. Stojí za ním spíše konkurenční boj bank o klienty a individuální slevy. Všemi vyhlížený výraznější pokles sazeb nastane patrně až v příštím roce,“ uvedla ředitelka hypotečního financování Banky Creditas Michaela Bubeníková.
Splátka hypotéky jeden milion korun s třicetiletou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 6 tisíc korun.
„Na trhu hypoték i nemovitostí začíná nastávat tzv. stav inflační zvyklosti, kdy si žadatelé o úvěr nebo kupci nemovitostí zvykli na vyšší sazby a vyšší ceny nemovitostí, a zároveň nespekulují aktuálně v krátkodobém horizontu na jejich výrazný pokles,“ řekl v pátek regionální ředitel společnosti FinGO Adam Kaška.
Ve druhé polovině roku se již dá očekávat meziroční růst, k čemuž bude přispívat zvýšený zájem o hypotéky z důvodu atraktivnějších cen nemovitostí, lepší dostupnosti úvěrů po zrušení DSTI (limitu výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu) a s výhledem, že vysoké sazby tu nebudou ‚na věčné časy‘, doplnil zemský ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza.