Zakladatel a generální ředitel společnosti Telegram Pavel Durov se nedávno přestěhoval do vily v jedné z nejexkluzivnějších dubajských čtvrtí.
Miliardář, který se narodil a vyrůstal v Rusku, ale který má nyní hned několik občanství (Francie, Spojených arabských emirátů a Sv. Kittse a Nevisu) se přestěhoval do vily s pěti ložnicemi na Jumeirah Islands – luxusní dubajské čtvrti postavené na uměle vytvořených ostrovech včetně jezera se slanou vodou.
Durov si však dům nekoupil, ale pronajal. Od roku 2017, kdy se do Dubaje přestěhoval, vystřídal již několik nemovitostí. Ta poslední ho stojí asi 83 tisíc dolarů měsíčně, tedy téměř dva miliony korun měsíčně. Jde o jeden z nejdražších pronájmů vůbec v této oblasti.
Ostrovní čtvrť Jumeirah byla postavena na počátku jednadvacátého století státní developerskou společností Nakheel Properties. Skládá se ze šestačtyřiceti samostatných kruhových „poloostrovů“, z nichž na každém stojí přibližně šestnáct vil.
Čtvrť má také vlastní klubovnu se dvěma restauracemi, soukromou posilovnou, kosmetickým salonem a kadeřnictvím. Kromě toho má každá vila vlastní zahradu s bazénem.
Útočiště pro podnikatele
Osmatřicetiletý Durov je nyní jedním z nejbohatších obyvatel celé Dubaje. Hodnotu jeho majetku odhaduje americký Forbes na 11,5 miliardy dolarů.
Celé jeho jmění pochází z kontrolního podílu ve společnosti Telegram, aplikaci pro šifrované zasílání zpráv, která má podle jeho vlastních slov v současnosti více než 800 milionů uživatelů.
Proč si ale pro svůj domov vybral právě Dubaj? Jedním z důvodů byl s největší pravděpodobností fakt, že město nemá daň z příjmu ani daň z kapitálových výnosů a je tak rájem pro podnikatele z celého světa.
Svou společnost sem přesunul také Changpeng Zhao, zakladatel krypto burzy Binance. Dříve se pohyboval po vícero zemích, ale tamním jurisdikcím se nelíbilo, že obchází předpisy.
Dalším dubajským miliardářem je Vinod Adani ze skupiny Adani Group, který zde vlastní několik nemovitostí, včetně bytů v Burj Khalifa, nejvyšší budově světa.
Dubaj je také domovem několika ruských miliardářů. Dmitrij Rybolovlev, který zbohatl na výrobě hnojiv, vlastní na Palm Jumeirah nemovitost za 29,5 milionu dolarů. A usadil se zde také energetický magnát Albert Avdoljan nebo podnikatel ve stavebních materiálech Andrej Molčanov.
Vrátit se do Ruska neplánuje
Durov, kterému se kdysi přezdívalo ruský Mark Zuckerberg, založil po absolvování Petrohradské univerzity v roce 2006 společnost VKontakte. S Durovem v čele se ruská alternativa k Facebooku rozrostla na více než sto milionů uživatelů.
V roce 2014 však Durov prodal svůj podíl ve společnosti VKontakte a opustil Rusko. Nechtěl už prý odolávat snahám vlády Vladimira Putina zasahovat do jeho společnosti a získat přístupu k údajům o uživatelích.
„Z Ruska jsem odešel a neplánuji se vrátit,“ řekl Durov v dubnu 2014 serveru TechCrunch. „Země je bohužel v současné době neslučitelná s internetovým podnikáním.“
Po několika letech pendlování mezi mnoha zeměmi a budování Telegramu se Durov v roce 2017 usadil v Dubaji. K jeho rozhodnutí přispěla štědrá daňová politika Spojených arabských emirátů.
„Mnoho lidí v západním světě si neuvědomuje, jak moc daně omezují jejich možnosti,“ řekl Durov v roce 2017 agentuře Bloomberg. „Na daních můžete skutečně zaplatit téměř polovinu svých příjmů, což v podstatě znamená, že 180 dní v roce pracujete pro vládu. Myslím, že existují lepší způsoby, jak vydělané peníze využít ve prospěch společnosti.“