Čínský trh s nemovitostmi již několik měsíců přitahuje pozornost investorů z celého světa. Pojďme se společně podívat na aktuální fakta o tamní krizi a na to, co z nich vyplývá pro možný vývoj čínské ekonomiky.
Na rozdíl od jiných zemí Čína nedávno snížila úrokové sazby. Snaží se tak zastavit dopady politiky nulové tolerance vůči covidu a vyřešit majetkovou krize, která už léta postupně nabírá na obrátkách.
Realitní trh je přitom pro čínskou ekonomiku klíčový, protože v poslední dekádě představoval jeden z nejvýznamnějších faktorů jejího růstu.
Problémy na trhu s nemovitostmi nicméně nevznikly ze dne na den, ale narůstají už dvě desetiletí. Teprve na začátku letošního roku se však promítly do hypotečních stávek, které začaly v provincii Ťiang-si a postupně se rozšířily po celé Číně.
Lidé zkrátka odmítli splácet hypotéky, které si vzali. Abychom však pochopili, jak se Čína dostala až do dnešních problémů, musíme se vrátit na začátek.
Konec éry růstu
Čínský trh s nemovitostmi se od roku 2000, kdy nastal jeho boom, těšil dlouhému trendu růstu, až dosáhl svého vrcholu v roce 2018.
V roce 2020 však vláda zakročila proti rychlému zadlužování země developery a stanovila přísné limity, což vedlo ke zpomalení výstavby, čímž postupně odstartovalo prudké zchlazení trhu na začátku roku 2022.
Omezení stanovená vládou totiž ztížila developerům financování výstavby, což zpomalilo nebo pozastavilo mnoho projektů, zapříčinilo bankrot některých developerských společností a vedlo ke stávkám nespokojených vlastníků, kteří již nechtějí platit za nedokončené nemovitosti.
Aktuálně je pro Čínu největším rizikem prohloubení tohoto problému. Velmi snadno se totiž může stát, že se prostřednictvím bank, které půjčují developerům i kupujícím, přelije i do zbytku čínské ekonomiky.
Další nesplácení by totiž mohlo banky donutit ke zpřísnění podmínek, což by vedlo k poklesu likvidity na trhu, která je již nyní poměrně nízká a který by negativně ovlivnila celou čínskou
ekonomiku.
Definitivně vyřešeny nejsou ani otázky týkající se stability bankovního sektoru. Nesmíme zapomenout na kolaps bank v regionu Henan v dubnu loňského roku, který vyvolal otázky
o možné platební neschopnosti dalších bank na čínském trhu.
Nezaměstnanost mladých lidí roste
Obyčejní Číňané už ostatně těžké časy pociťují i mimo realitní trh. Poptávka ze strany čínských spotřebitelů vytrvale klesá a nesmíme zapomínat na rostoucí nezaměstnanost mladých lidí, která v červnu dosáhla 21,3 procenta.
V tuto chvíli je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda budou mít nezdary na místním trhu dopad na globální ekonomiku. Nicméně tuto možnost nelze s konečnou platností vyloučit, mohly by se totiž přidat další problémy.
Čína je například jedním z největších světových věřitelů a podstatná část jejích příjmů přichází ze splácení dluhů. Jenže mezi její dlužníky patří třeba i Šrí Lanka, která je ukázkovým příkladem kolabující země.
V podobné situaci by se ale mohly ocitnout i další státy, například Laos a Maledivy. A v době, kdy zadluženost Číny roste, by mohlo nesplácení dluhů rozvojových zemí způsobit její ekonomice značné problémy.
Akciový trh v problémech
Pokud se situaci nepodaří dostat pod kontrolu, mohla by se nejistota přenést i na světové trhy. Krize na trhu s nemovitostmi ostatně už teď doléhá na čínský akciový trh, který je po Spojených státech druhým největším na světě.
Čínský akciový index CSI 300, který zahrnuje akcie tří stovek společností na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, za poslední rok odepsal téměř sedm procent své hodnoty.
SZSE Component Index zahrnující akcie firem obchodovaných v Šen-čenu klesl o jedenáct procent, přičemž index Hang Seng, který spravuje akcie firem obchodovaných v Hongkongu ztratil necelých šest procent. Ovšem například hodnota indexu SSE Composite, jenž zahrnuje akcie firem obchodovaných v Šanghaji, klesla „pouze“ o dvě procenta.
Čínská centrální banka ve snaze oživit čínskou ekonomiku oznámila před několika dny zlepšení podmínek pro kupce domů i investory na akciovém trhu. A v zájmu jejich udržení na trhu se hlavní burzy v zemi rozhodly snížit poplatky za obchodování s akciemi.
Snížení nákladů na provize oznámilo také jedenáct makléřských společností. Teprve čas ukáže, zda tyto kroky budou stačit k tomu, aby se místní ekonomika obrátila správným směrem a odvrátila krizi na trhu s nemovitostmi, nebo zda budou zapotřebí další opatření.