Ukrajina nebude trvat na své stížnosti proti Slovensku u Světové obchodní organizace kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí na Slovensko. S odvoláním na vyjádření slovenského ministerstva zemědělství o tom ve čtvrtek informovala slovenská média.

Bratislava a Kyjev se dohodly na systému obchodování s obilím, do jeho spuštění bude Slovensko nadále uplatňovat zákaz dovozu čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny. Zatím ale není jasné, kdy by systém mohl být spuštěn.

Ukrajina podala u Světové obchodní organizace stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí.

Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj v rozhovoru se svým slovenským kolegou Jorefem Bírešem podle Bratislavy slíbil, že Kyjev zastaví kroky ohledně žaloby proti Slovensku a o zastavení dovozu slovenských zemědělských komodit na Ukrajinu.

Slovensko, kde budou příští týden předčasné parlamentní volby, v pátek rozhodlo o jednostranném prodloužení zákazu dovozu pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny.

Úřednická vláda premiéra Ľudovíta Ódora tak učinila v reakci na podobný krok Maďarska a Polska a poté, co Evropská komise neprodloužila embargo na dovoz tohoto zboží do unijních zemí sousedících s Ukrajinou.

Slovenské ministerstvo zemědělství nyní uvedlo, že Bíreš a Solskyj se dohodli na vytvoření systému obchodování s obilím na základě vydávání a kontroly povolení.

Více z tématu
Konec přátelství? Polsko již nedodává zbraně Ukrajině, uvedl premiér
Týden na Ukrajině: Konec embarga na dovoz obilí i Kim Čong-un v Rusku

Polsko, které čekají parlamentní volby v polovině října, se kvůli vlastnímu embargu na dovoz ukrajinského obilí dostalo s Kyjevem do sporu. Varšava ve středu večer oznámila, že Ukrajině už nedodává zbraně.

Polsko podobně jako Slovensko patří k podporovatelům Ukrajiny, která se už přes rok a půl brání ruské invazi.