Pražský Rohanský ostrov není jen místem, na kterém aktuálně developeři, v čele se Sekyra Group, staví byty a kanceláře za miliardy korun, ale i rozsáhlým zanedbaným územím, na němž má v budoucnu vzniknout obrovský park podél Vltavy.
Jde zároveň o jeden z projektů, které ukazuje nová výstava v Centru architektury a městského plánování spadající pod pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Výstava s názvem Praha zítra? Město a řeka potrvá do poloviny prosince a představuje pětadvacet významných projektů kolem Vltavy.
„Hlavním artefaktem výstavy je řeka Vltava v měřítku 1:1000, která se v délce dvacet pět metrů vine celým výstavním sálem, a kolem ní je 25 klíčových projektů,“ přibližuje ředitel IPR Ondřej Boháč.
Na podlaze jsou také znázorněné všechny vodní plochy v Praze a přítoky Vltavy. Na první pohled ale nejsou vidět. Abyste je odhalili, musíte si na podlahu posvítit UV baterkou.
Ve velké laminátové labuti, kterou můžete běžně potkat na hladině Vltavy jako turistické šlapadlo, si návštěvník zase může pomocí VR brýlí projít s propagátorem architektury Adamem Gebrianem pět míst, na kterých se plánují zásadní projekty. Můžete se tak ocitnout na pilíři rozestavěného Dvoreckého mostu nebo na špičce Císařského ostrova.
Mezi další projekty, které výstava představuje, patří například Šemíkův břeh – rezidenční a administrativní komplex, který na místě současného smíchovského sportoviště Erpet vedle železničního mostu plánuje stavět developerská společnost Sebre miliardářů Petra Němce a Jana Fidlera.
Pozornost je samozřejmě věnovaná i Vltavské filharmonii, která by měla v budoucnu vzniknout podle návrhu dánského ateliéru Bjarke Ingels Group nad stanicí metra Vltavská, nebo Staroměstské bráně – tedy projektu zahrnujícímu především rekonstrukci hotelu Intercontinental, kterou realizuje investiční společnost R2G spravující rodinný majetek miliardářů Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery.
A velký prostor tu má už i zmíněný Rohanský ostrov. Výstava totiž podrobně představuje výsledky soutěžního dialogu na podobu území o šestapadesáti hektarech, které potřebuje nejen novou protipovodňovou ochranu, ale i novou rekreační funkci.
Vítězný návrh vzešel od česko-belgického týmu složeného z ateliérů Omgevingt+Fiser+VRV+Sindlar. Tým sestavený z krajinářských architektů, urbanistů a vodohospodářských inženýrů navrhl park, který má co nejvíce propojit město a jeho obyvatele s řekou.
„Chtěli jsme ukázat, jak řeka vytvarovala holešovický meandr, který je unikátní. Je to součást pražské identity, nicméně zůstává poněkud skryt,“ popisuje člen vítězného týmu Michal Fišer.
Lokalita, které se dlouhé roky nevěnovala pozornost, má pomocí snížení terénu a vzniku promenády podél řeky přinést cenný přístup k vodě.
„Po dlouhých debatách jsme se shodli na návrhu, který je nejlepší v tom, že je vyvážený. Vyvažuje zájem Pražanů o řeku a protipovodňovou ochranu. Vltava byla vlastně prvním architektem Prahy. A vždy jím bude. Vyhrál návrh, který řeku respektuje právě v tomto městotvorném smyslu,“ říká architekt a předseda hodnotící komise Petr Kučera.
Vítězný tým teď bude návrh dopracovávat do podoby projektu. Zahájení výstavby první etapy nového parku se dá očekávat zhruba za tři roky. Revitalizace celého území ale potrvá více než deset let.