České startupy mohou v mnohém konkurovat svým zahraničním souputníkům, stát však nevěnuje příliš energie, aby tuzemský ekosystém začínajících podniků podpořil.
Mladé firmy, které se v budoucnu mohou stát tahouny české ekonomiky, proto volají po výhodnějším legislativním prostředí.
Především v technologickém sektoru jsou velkým tématem zaměstnanecké akciové programy, známé pod zkratkou ESOP (z anglického Employees Stock Option Plan). Benefit, díky němuž mohou zaměstnanci kromě mzdy dostávat podíl na zisku své firmy. Firmy ve Spojených státech ho využívají běžně už desítky let, české zákony jej zatím neznají.
Tuzemské startupy tak mají ztíženou možnost přilákat ty nejlepší pracovníky ze zahraničí nebo seniorní zaměstnance.
Podle advokáta a vedoucího české pobočky advokátní kanceláře Sparring Ondřeje Zemka je to jeden z důvodů, proč českým firmám v porovnání se zahraničím ujíždí vlak.
„Při pomoci startupům jsme pak jako právníci odkázaní na hybridní smluvní konstrukce, které zejména u zahraničních zaměstnanců nevzbuzují velkou důvěru. Aby tyto plány mohly efektivně fungovat, startupy potřebují daňové zvýhodnění takových příjmů,“ vysvětluje Ondřej Zemek ve Forbes Byznys podcastu.
V opačném případě podle něj zaměstnanci takové příjmy daní dvojnásobně, ne-li trojnásobně.
Co trápí české startupy? Jak těžké je pro ně expandovat do zahraničí? A jak můžou lákat nadané pracovníky pomocí zaměstnaneckých akcií?
To jsou jen některá témata tohoto dílu Forbes Byznys podcastu.