Na podzim roku 2021 slavnou „400“, žebříček nejbohatších mužů a žen USA podle amerického Forbesu, obohatilo sedm kryptomiliardářů, o rok později bychom tam našli celkem čtyři. A to byl jen začátek.
V USA najdeme nejvíce kryptomiliardářů na světě, ale trend ubývajících kryptosuperboháčů platí po celém světě. Kolik zbývá dolarových kryptomiliardářů a kam vlastně mizí? I když by se nabízela jednoduchá odpověď, je zde více než jeden jmenovatel. A také jedna anomálie, ti nejbohatší si totiž dokázali svůj majetek obhájit. Pojďme si na ně postupně posvítit.
První věc, kterou bychom si měli ujasnit, je, koho vlastně do listu kryptomiliardářů zahrnout. Patří sem i ti, kteří nezískali své bohatství díky kryptu – burza Binance například řadí ke kryptomiliardářům i Elona Muska.
Ten sice nevlastní ani nevede žádnou kryptospolečnost, dokonce ani na kryptoměnách nezbohatl, zato (střídavě) hlásá, nebo popírá kryptoměnám podporu a Tesla stále drží menší objem bitcoinu ve svých rezervách.
Druhým extrémem je vzít v potaz pouze miliardáře, jejichž majetek se nalézá takzvaně „on-chain“, jinými slovy je uložený z větší části právě v kryptoměnách. Tam zase vyvstává otázka, jestli mezi ně započítávat napůl mystickou osobnost Satoshiho Nakamota.
My vyškrtneme oba uvedené extrémy a pokusíme se rozklíčovat ten zbytek.
Ti, kteří trochu zchudli…
Na začátku bychom mohli zmínit, že první oběti v žebříčku nejbohatších Američanů dopadly vlastně ještě nejlépe. Navzdory obřím ztrátám se jim totiž podařilo udržet miliardový majetek a s ním i prestižní status dolarového miliardáře.