Inflace v Turecku se v září třetí měsíc za sebou zvýšila, vrátila se tak nad šedesát procent, kde se naposledy nacházela na konci loňského roku. Turecký statistický úřad v úterý oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v září zrychlil na 61,5 procenta ze srpnových 58,9 procenta. Kurz turecké liry po zveřejnění údajů sestoupil na nové rekordní minimum vůči dolaru, napsala agentura DPA.
Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v září zvýšily o 4,75 procenta. Inflaci tlačí vzhůru rostoucí náklady na energii a slabá domácí měna, která zdražuje dovoz. Lira zůstává pod tlakem, přestože se ji turecká centrální banka v poslední době snaží podpořit zvyšováním úrokových sazeb.
Podle analytiků nadále panuje nejistota ohledně dalšího vývoje měnové politiky v Turecku, protože turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dlouhodobě prezentuje jako odpůrce vysokých úrokových sazeb.
V loňském roce centrální banka navzdory vysoké inflaci úroky snižovala. Loni v říjnu se inflace v Turecku vyšplhala až na 85,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za zhruba čtvrt století.
Centrální banka bude o nastavení úrokových sazeb rozhodovat 26. října. Banka zahájila zvyšování úroků v červnu poté, co se do jejího čela postavila Hafize Gaye Erkan, která má zkušenosti z finančního sektoru ve Spojených státech.