Jeden ze znaků lepšího Česka? Až půjde po dálnici dojet z Prahy do Karlových Varů rychleji než do Říčan a poté se odbavit na letišti západočeského města s rozšířenou ranvejí, které se díky časově komfortní dojezdové vzdálenosti může nazývat Prague West.
I to vyplynulo z debaty na konferenci Forbes Lepší Česko. V jejím rámci přišli na pódium hejtmani dvou krajů, které se diametrálně liší a nejspíš i proto šlo o zajímavé pohledy. S šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem diskutovali jihomoravský hejtman Jan Grolich a Petr Kulhánek, který stojí v čele Karlovarského kraje.
Zatímco Jihomoravský kraj a speciálně jeho metropole Brno je epicentrem inovací a výzkumu, který je následně efektivně zaváděn do praxe, Karlovarský kraj je společně s tím Ústeckým republikovou popelkou. Spíš přešlapuje na místě, než kvete.
Také proto Petr Kulhánek prohlásil: „Naším úkolem je obrátit mindset lidí ve vztahu ke kraji, v němž žijí.“
Karlovarský kraj je možná přitom – aspoň autor tohoto textu by na to přísahal – tím nejpodmanivějším v Česku. Zásadně mu ovšem ubližují dva faktory.
Tím prvním je mentální rovina, stále přetrvávající pocit vykořeněnosti odvíjející se od poválečného odsunu původních obyvatel, tedy Němců. Druhou rovinou, která s tou první souvisí, je kvalita života. Tu lze ilustrovat dejme tomu zhoršeným přístupem ke zdravotní péči. Například dostupnost k té onkologické je z Karlovarského kraje o poznání složitější než v jiných regionech.
„Tuto kvalitu života můžeme zčásti zlepšit krajskými penězi, ale neobejdeme se ani bez těch státních,“ pronesl Kulhánek.
Karlovarské problémy spočívají i v infrastruktuře. Z Prahy do Varů pořád nevede souvislá dálnice, byť její výstavba v posledních letech poměrně intenzivně probíhá. Složitá je i cesta vlakem a v přípravě je bezpodmínečně nutné – a již zmiňované – rozšíření letištní dráhy.
Právě to by mělo podpořit aspekt, na který se v kraji podle všeho oprávněně a logicky rozhodli vsadit. Jestliže v Brně cílí na vědu, výzkum a inovace, takže se z města stala jakási respektovaná a profitující laboratoř republiky, na co mohou vsadit Vary?
„Na lázeňství,“ odpovídá Petr Kulhánek. „Lázeňský trojúhelník byl nedávno zapsán na seznam Světového dědictví Unesco a lázeňství by mělo tvořit jeden z významných pilířů ekonomiky kraje, díky němu bychom sem měli vozit lidi z celé Evropy. Také pracujeme na tom, abychom do Varů dostali polytechnickou univerzitu, tedy vysokou školu, která v kraji chybí.“
Tohle je budoucnost, v Brně se mohou chlubit aktuálními úspěchy. Brusel označil Jihomoravský kraj za jeden ze tří evropských regionů, kde jsou nejpříznivější podmínky pro byznys, v republice nenajdete kraj, kde je tak eruptivní líheň startupů.
„Mimo jiné jsme dobře využili evropské peníze a tím vytvořili podmínky pro hi-tech centrum. Investujeme v tomto smyslu desítky milionů korun ročně, od státu nemáme ani korunu,“ uvedl Grolich.
I proto jsou Kulhánek a Grolich mezi šesti hejtmany, kterým se nelíbí přerozdělování peněz krajům ze státního rozpočtu a snaží se o změnu. To mají oba hejtmani obou odlišných krajů společné. A společné mají ještě něco, což je vzhledem k jejich rolím a vlastně i vzhledem k vyhlídkám na lepší Česko nezbytné. „Jsme optimisté,“ shodli se.