Česká vláda chystá menší revoluci ve spoření na penzi a zároveň vzpruhu skomírajícího kapitálového trhu. Dočkat bychom se jí měli na začátku přespříštího roku.
„Otevíráme možnosti zejména pro penzijní fondy. To znamená, aby penzijní fondy mohly investovat do infrastruktury a do všech potřebných věcí. Aby se naše peníze, které spoříme na penzi, využily právě pro investiční možnosti v České republice,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura na čtvrteční konferenci Lepší Česko pořádané Forbesem v Karlových Varech.
Dodal, že hovoříme o stovkách miliard korun, které dnes leží ladem a mohou podpořit český kapitálový trh. „Do roka budeme mít zákon. A od prvního ledna 2025 by měl být účinný,“ přislíbil na konferenci Stanjura.
Návrh zákona, o kterém český ministr financí hovořil, zavádí takzvaný dlouhodobý investiční produkt jako další daňově podporovanou formu zabezpečení na stáří. V praxi se tak výrazně zvedne sleva na dani těm, kteří si budou prostřednictvím investování spořit na důchod.
Tuto úlevu získají všichni ti, kteří takto budou investovat minimálně po dobu deseti let. Naspořené peníze společně s jejich výnosem si pak budou moci vybrat po dosažení věku šedesáti let.
Stanjura na konferenci reagoval na předchozí slova investora Ondřeje Tomka, který vyzval českou vládu k podpoře kapitálového trhu formou vybudování investičního ekosystému tvořícího vzájemné synergie.
Myslel tím hlavně zapojení penzijních fondů i do obchodování na burze, tedy do akcií.
Český kapitálový trh totiž v posledních letech skomírá. Pražskou burzu drží z pohledu aktivity a objemu obchodů nad vodou zejména akcie ČEZ.
Loni vláda Petra Fialy ovšem otevřela otázku možného „zestátnění“ ČEZ, tedy odkupu zhruba třicetiprocentního podílu od minoritních akcionářů. To by ve finále mohlo znamenat, že ČEZ z hlavního parketu pražské burzy odejde.
Podle posledních statistik české Asociace pro kapitálový trh dosáhly investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v České republice k 30. červnu tohoto roku 826 miliard korun.
Češi přitom patří ke konzervativním investorům, většinu svých peněz drží na bankovních účtech nebo ve fondech, které investují do dluhopisů se stabilním, ale nižším výnosem.