Ukázuje se, že pro běžné podnikání větších izraelských technologických společností je masová mobilizace relativně zvládnutelný zádrhel. Pro ty menší však může představovat existenční problém.
Když se Meretyk Hanan, generální ředitelka Yael, 7. října v sobotu ráno v Tel Avivu probudila, její manžel zrovna telefonoval se svým záložním důstojníkem v izraelských obranných silách, který ho upozornil, aby se připravil – má být povolán do služby.
Okamžitě proto napsala SMS svému spoluzakladateli Idovi Glanzovi, technickému řediteli jejich deset měsíců fungujícího startupu Pelles.ai. Glanz odepsal, že už je na cestě, aby se sám hlásil do služby.
„Slyšíte zprávy, vidíte je. Víte, že není jiná možnost, dokonce nemůžete ani váhat. Prostě si vezmete věci a jdete,“ vysvětloval pro Forbes Glanz následující čtvrtek po telefonu z kasáren své jednotky.
Hanan se už jen musela rozloučit se svým manželem a pak se spojit s Glanzovou manželkou, aby se ujistila, že jejich rodina má podporu. V neděli ráno se sešla s dalšími dvěma zakladateli společnosti Pelles.ai.
Probrali scénáře, jak udržet jejich firmu, která využívá umělou inteligenci k vytváření lepších návrhů MEP (mechanických, elektrických a instalatérských) systémů z architektonických půdorysů, v plném provozu bez technického vedoucího, pravděpodobně po dobu nejméně několika týdnů nebo i déle.
Investorům a obchodním partnerům ze Spojených států, kteří se ozvali, Hanan sdělila tento vzkaz: „Jsme nesmírně smutní a máme zlomené srdce, ale jsme v bezpečí,“ napsala. „Izraelci jsou známí tím, že se rychle vzpamatovávají. Jdeme kupředu.“
Podobné scény se odehrávají v celém izraelském technologickém ekosystému a do jisté míry i ve Spojených státech, kam řada startupů založených v Izraeli přesunula své sídlo.
V rámci mobilizace, která je jednou z největších v historii Izraele, bylo ve dnech následujících po brutálním a překvapivém útoku na pohraniční města na západě Izraele, při němž teroristé z Hamásu zabili nejméně 1200 Izraelců, povoláno do první linie 300 tisíc záložníků.
Izraelský systém povinné služby a rezerv spolu se skutečností, že zaměstnanci v oblasti špičkových technologií v zemi představují čtrnáct procent pracovní síly a téměř polovinu veškerého exportu, znamená, že rozsáhlá mobilizace měla neúměrný dopad na globální startupovou scénu.
Ta izraelská v poslední době jen posilovala. Podle serveru Crunchbase, sledujícího údaje o startupech, vzrostlo financování rizikového kapitálu izraelských startupů v posledním čtvrtletí o 56 procent na 1,4 miliardy dolarů. Pro srovnání, evropské startupy získaly 16,4 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 28 procent.
Během průzkumu v kancelářích startupů v zemi, který provedlo několik místních investorů včetně Aviho Eyala ze společnosti Entrée Capital a Yuvala Ariava ze společnosti Symbol, bylo zjištěno, že v průměru asi patnáct procent místních zaměstnanců bylo povoláno do záložní služby.
Ve větších technologických společnostech s větším počtem zaměstnanců na podobných pozicích, které mají navíc pobočky i v jiných zemích, se podle ředitelů a investorů takové povolání neukázalo jako příliš oslabující. Ale v menších začínajících firmách může i jedna absence působit potíže – a někdy může znamenat konec firmy.
Například utajovaný startup Folio, který byl v alfa testování svého softwaru s umělou inteligencí pro správu digitálních aktiv, se ocitl bez peněz. Jeho generální ředitelka Fay Goldstein je nyní v aktivní službě, zatímco čas jejího spoluzakladatele zabírá péče o děti, které jsou doma, protože izraelské školy jsou zavřené, a péče o rodinné příslušníky, jejichž sousedy zajali teroristé z Hamásu.
Folio tak nedosáhne uživatelských cílů, které si stanovilo na říjen, a ani nepřejde do beta testování na konci měsíce, jak plánovalo. V rozhovoru pro Forbes týden po útoku Hamásu a poté, co strávila předchozí den v kibucu, kde byli lidé zmasakrováni, však Goldsteinová uvedla, že tváří v tvář takové tragédii sama zpochybňuje důležitost problému, který se její startup snaží vyřešit.
„Je zvláštní, jak jsme ve světě, který se o život a smrt prostě nestaral, brali věci tak vážně,“ řekla. „A teď jsme obklopeni rozhodnutími o životě a smrti a mě to nutí dávat věci do perspektivy.“
Pracují i z fronty
Pro izraelské startupové jednorožce a veřejné technologické společnosti byly první pracovní dny po útocích Hamásu neobvyklé a emotivní, ale ne natolik, aby jejich podnikání výrazně zpomalily. Mnoho firem si vzalo den po prvních útocích, tedy v neděli, kdy v Izraeli začíná pracovní týden, volno.
Následující den však začaly vstřebávat nepřítomnost zaměstnanců, kteří si vzali dovolenou, protože je útok osobně zasáhl, nebo byli povoláni k vojenské službě.
Dočasné snížení počtu zaměstnanců je podle generálních ředitelů snadněji zvládnutelné v případech podniků, které vyspěly natolik, že mají kanceláře jinde, například v Londýně nebo New Yorku.
Například Jevgenij Dibrov, generální ředitel společnosti Armis, startupu zabývajícím se zabezpečením internetu věcí, jehož hodnota dosahuje 3,4 miliardy dolarů, poznamenal, že zhruba patnáct procent místních zaměstnanců, kteří byli odvoláni, představuje tři procenta jeho celkové globální pracovní síly.
Amitai Ratzon, generální ředitel společnosti Pentera, dalšího startupu v oblasti kybernetické bezpečnosti, jehož hodnota byla odhadnuta na jednu miliardu dolarů, uvedl, že se vedení společnosti obávalo, že se izraelští zaměstnanci budou snažit před svými kolegy tvářit stoicky, a proto upozornilo izraelskou pobočku, aby upřímně řekla, kdy budou potřebovat pomoc.
Přesto někteří z jejích asi třiceti zaměstnanců v aktivní službě nyní na vlastní žádost nadále přijímají hovory zákazníků. Mezitím evropští a američtí zaměstnanci v posledních dnech zaskakovali za Ratzona a další vedoucí pracovníky na konferencích v Dubaji a Monaku.
Ratzon i Dibrov zákazníkům zdůraznili, že jejich služby nebudou ovlivněny současnými událostmi. „Nechceme, aby nás někdo litoval,“ říká Ratzon. „Chceme soucit lidí, jejich empatii a pochopení, ale nechceme žádné úlevy, pokud jde o požadavky zákazníků.“
Poskytovatel digitálních řešení WalkMe, který vstoupil na burzu v roce 2021, je další společností, která má v této fázi zaměstnance převážně mimo Izrael. Společnost zřídila dispečink, který vyřizoval požadavky od zaměstnanců v záloze a dalších osob, a to na vše od jídla po světlomety.
Zaměstnanci zatím dobrovolně přebírali od kolegů ve WhatsApp skupině, čítající stovky zaměstnanců, pracovní úkoly těch, kdo se přihlásili do služby, dokud takové přerozdělování nepřevzal projektový manažer.
„Před dvěma hodinami jsem týmu v žertu řekl, že kdyby takto pracovali v normálních časech, akcie by byly na 500 dolarech,“ řekl Forbesu generální ředitel Dan Adika. WalkMe se obchoduje za zhruba devět dolarů, což znamená tržní kapitalizaci kolem 800 milionů dolarů.
„Ředitelé větších startupů si vzájemně vyměňovali poznámky a organizovali pomoc v soukromých skupinách na WhatsAppu,“ dodal investor Ariav, bývalý spoluzakladatel fintechové společnosti, který v srpnu založil svůj fond Symbol.
Mnoho takových WhatsApp skupin již ostatně dříve pomohlo vedoucím představitelům startupové komunity koordinovat protesty proti pokusům Netanjahuovy vlády o revizi izraelského soudního systému na začátku tohoto roku.
„Je to skupina, která se v posledním roce velmi politicky angažovala,“ řekl Ariav. „Mnoho prostředků, fór a technologií, které se používaly ke koordinaci lidí, kteří každou sobotu přicházeli ve statisícových počtech demonstrovat a mluvit o tom, co se děje, bylo nyní znovu použito ke koordinaci rozsáhlé podpory,“ dodal.
Z Ameriky posílají vybavení
V rámci mobilizace se domů vracejí také izraelští technologičtí pracovníci amerických společností a další shromažďují podporu a zásoby pro ty, kteří míří do první linie.
Tzvi, spoluzakladatel newyorského startupu Web3, který si z bezpečnostních důvodů přál být identifikován pouze svým hebrejským křestním jménem, byl povolán nedlouho po dvou svých izraelských datových inženýrech.
S požehnáním své jednotky zůstal několik dní v USA, aby koordinoval dobrovolnické dodávky brýlí pro noční vidění, neprůstřelných vest a přileb, zatímco jeho spoluzakladatel řídil jejich startup.
„Máme síť místních dobrovolníků a spoustu bývalých izraelských vojáků, z nichž mnozí jsou zakladateli technologických firem,“ řekl Tzvi. „V podstatě se setkáváme se záložníky na letištích a dáváme jim tašky plné vybavení, které distribuují svým jednotkám, jakmile se dostanou na místo.“
L. K., který žije v New Yorku, pracuje ve velké technologické společnosti poté, co více než deset let působil jako pilot a velitel v izraelském letectvu. (Forbes z bezpečnostních důvodů používá pouze jeho iniciály a neuvádí jméno jeho společnosti.) Ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru z Izraele uvedl, že ho jeho zaměstnavatel bez jakýchkoli otázek pustil zpět do Izraele a s otevřeným datem návratu.
„Kdybyste mně na začátku října řekli, že za sedm dní budu v takové situaci, nevěřil bych tomu,“ řekl L. K. „Opravdu to otřáslo mým světem a jsem moc vděčný za své kolegy, kolegyně a vedoucí pracovníky a manažery v mé společnosti, kteří mi bez jakéhokoli váhání nebo neshod prostě řekli: ‚Jasně, jdi a udělej, co musíš.‘“
Vidím jen Izrael
Absenci povolaných zaměstnanců nejvíce pociťují izraelské startupy nacházející se v rané fázi, jako je Pelles.ai, kde i jeden člověk může znamenat, že firma funguje bez generálního ředitele, technologického ředitele nebo vedoucího prodeje.
Někteří generální ředitelé podle investorů pokračují v projednávání obchodních záležitostí a uzavírání smluv, zatímco jsou ve službě.
Partner společnosti Entrée Capital Avi Eyal prohlásil, že čtyři izraelské startupy v jeho portfoliu tento týden i navzdory narušení provozu pokračovaly v získávání finančních prostředků.
„Izraelci jsou nesmírně odolní a houževnatí. Mají schopnost zvládat více úkolů a překonat osobní pocity, aby mohli pokračovat v práci,“ řekl. „Pozorujeme obrovskou schopnost startupů přinejmenším udržet provoz, a některé dokonce dělají víc než jen to.“
Jiní však jinou možnost než pozastavit provoz neměli. Ve startupu Covered, který se zabývá zdravotní péčí a vytváří technologii, která pomáhá lidem odvolávat se proti neprávem zamítnutým žádostem o lékařskou péči, je generální ředitel Corey Feldman jedním z pouhých dvou zaměstnanců.
Poté, co před povoláním do služby absolvoval osmnáct schůzek s investory, byl Feldman nucen pozastavit klíčový proces získávání finančních prostředků.
Feldman uvedl, že, zatímco on odlétal z USA zpět do Izraele, kde se připojil k brigádě speciálních operací Givati jako voják pěchoty, jeho spoluzakladatel se bude starat o chod firmy. Doufá, že mu přestávka pomůže najít ty správné investory, až se vrátí.
„Bude to lakmusový papírek pro to, jakého partnera chci,“ řekl Feldman. „Světlou stránkou toho všeho je, že to vyřadí lidi, kteří by neměli být ve hře.“
Danielle Eisenberg a Noy Leyb, zakladatelé společnosti BachPlace, jejímž cílem bylo nabídnout inteligentní rezervační nástroj pro skupinové výlety a původně se zaměřovala na rozlučky se svobodou, svůj produkt pozastavili hned po spuštění webu.
Eisenbergová organizuje pomoc z New Yorku, zatímco Leyb odletěl do Izraele a hned druhý den po útocích se hlásil do služby. „Tenhle startup je můj život… Ale někdy jsou prostě věci, které jsou důležitější,“ řekl Leyb ve čtvrtek. „Izrael je jediná věc, kterou teď vidím, zbytek je černý.“
Goldstein ze společnosti Folio, která musela chod svojí firmy úplně pozastavit, se utěšuje myšlenkou, že až se vrátí k jejímu budování, nebude to možná už brát tak vážně. „Je důležité umět se na to podívat a říct si: OK, tohle není otázka života a smrti. Můžu se zastavit, můžu se nadechnout, můžu dělat dobrá a chytřejší obchodní rozhodnutí.“