Čeští odborníci pod vedením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) zkoumají možnosti letecké přepravy lidí ve městech a mezi nimi pomocí dronů řízených umělou inteligencí. Začátky osobní vzdušné dopravy odhadují na roky 2030 až 2032. V projektu Vertimove se zabývají konceptem Urban Air Mobility, problematikou územního plánování a potřebnými změnami v legislativě. Ústav také vyvíjí autonomní létací prostředek MiYa. Jeho model představili zástupci ústavu v pondělí na tiskové konferenci v hale Virtuplex.
Česko má podle generálního ředitele VZLÚ Josefa Kašpara výjimečnou obchodní příležitost v novém dopravním odvětví. „Aby koncept Urban Air Mobility mohl hrát významnou roli i v prostředí Česka, je nezbytné již nyní brát v úvahu aspekty tohoto druhu dopravy při územním plánování a vytváření plánů dopravní obslužnosti,“ řekl.
Na projektu VZLÚ spolupracuje Centrum pro město budoucnosti CIIRC ČVUT, Centrum dopravního výzkumu a studio 1to1 design. Centrum pro město budoucnosti se zabývá návrhem vertiportů, stavební legislativou a začleněním vertiportů do urbánních systémů.
Úkolem Centra dopravního výzkumu jsou dopravní průzkumy, studie a analýzy poptávky a dopravní model Česka. Studio 1to1 design má záštitu nad designem interiéru dronu MiYa.
Létací dron MiYa bude mít rozpětí křídel patnáct metrů, uveze čtyři lidi, respektive zhruba 400 kilogramů, poletí rychlostí až 300 kilometrů v hodině s doletem 300 kilometrů.
„Koncepční návrh letadla typu eVTOL MiYa pokračuje mimo jiné letovými testy demonstrátoru a zkouškami v aerodynamickém tunelu VZLÚ,“ řekl vedoucí bezpilotních systémů VZLÚ Petr Raška.
„Dnes už víme o tom, že bude relativně velký nárůst malých dronů používaných například pro donáškovou službu, které budou létat do 300 metrů a s našimi letadly budeme létat nad 300 metrů. Takto hustý provoz bude muset řídit stroj nebo umělá inteligence,“ dodal Ján Zakucia z VZLÚ.