Německá společnost Thyssenkrupp jedná s českou energetickou společností EPH podnikatele Daniela Křetínského o možném vytvoření společného podniku se svou ocelářskou divizí Steel Europe.
EPH by mohla podnik podpořit svými odbornými znalostmi v oblasti energetiky, uvedl 22. listopadu Thyssekrupp ve sdělení, ve kterém rozhovory s EPH označil za konstruktivní a otevřené.
O jednání mezi společnostmi už koncem září s odvoláním na zdroje informoval německý list Handelsblatt. Thyssenkrupp se snaží o oddělení své ocelářské divize už několik let, uvedla agentura DPA.
Ocelářská divize firmy Thyssenkrupp je největším producentem oceli v Německu a druhým největším v Evropě. Firma se chce stát klimaticky neutrální a prvním významným krokem k tomu je výstavba zařízení v Duisburgu, které má nahradit vysokou pec a snížit emise oxidu uhličitého.
Investice firma odhaduje na tři miliardy eur (73,6 miliardy korun), zpočátku bude využívat zemní plyn, později klimaticky neutrální vodík.
Úspěch výroby oceli s neutrálními emisemi oxidu uhličitého je v zásadě závislý na bezpečných dodávkách velkého množství tzv. zelené energie za konkurenceschopné ceny, uvedla firma. Z toho důvodu jedná s potenciálními strategickými partnery z oblasti energetiky.
Do skupiny EPH patří ve východním Německu hnědouhelné společnosti Mibrag a Leag. Ty chtějí v budoucnu vyrábět více klimaticky neutrální elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
Thyssenkrupp dnes také oznámil, že kvůli špatným vyhlídkám snížil hodnotu majetku své ocelářské divize o 2,1 miliardy eur.
Kvůli odpisům pak vykázal ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku ztrátu dvě miliardy eur. Upravený provozní zisk za toto období, což je od července do září, klesl o 45 procent na 88 milionů eur.
Thyssenkrupp v říjnu upozornil na výrazné zhoršení situace na trhu s ocelí a dodal, že původní optimistické očekávání oslabila kombinace ekonomického útlumu v Německu a na dalších trzích a vyšší náklady na suroviny a energie.
Dalším problémem byl také levný dovoz čínské oceli do Evropy a skutečnost, že asijští konkurenti nemusejí nést náklady na emise oxidu uhličitého, což znevýhodňuje místní hráče, upozornila agentura Reuters.
Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v Česku i v zahraničí. Časopis Forbes ho řadí na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek na začátku října odhadl na 210,9 miliardy korun.
Hlavní společností Křetínského je Energetický a průmyslový holding, který je přední středoevropskou energetickou skupinou. Holding vlastní a provozuje zařízení v Česku, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Francii a ve Švýcarsku. Podniká v těžbě hnědého uhlí, výrobě elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla.