Ona je obchodnice a podnikatelka, on měl vždy slabost pro vědu a logiku. Manželé Lucie Šmejkalová a Aleš Procháska jsou skvělý tým – byznysu se spolu věnují bezmála 30 let a za tu dobu mimo jiné vytvořili online banking, který využívaly všechny české a slovenské banky nebo firmy jako Baťa. Své zkušenosti se softwarem se ale nakonec rozhodli zužitkovat úplně jinde – v potápění.
„Zjistil jsem, že analyzátory helia, které potápěči používají na kontrolu složení dýchacích směsí do velkých hloubek, jsou zbytečně drahé a nedokonalé a že by šly udělat jinak a lépe. Tak jsem se je rozhodl vyrobit,“ vzpomíná na první impulz Aleš Procháska, který se potápěl ve volném čase.
Nikdy by ho prý nenapadlo, že bude spolu s manželkou vést firmu Divesoft, která bude potápěčskou techniku dodávat z Roudnice nad Labem do celého světa a jejíž přístroje budou používat ty největší potápěčské hvězdy.
Potkali se na vysoké škole skoro před 30 lety. A když chtěl Aleš Procháska naprogramovat komunikační systém pro firmy, Lucie Šmejkalová mu věřila. Zatímco on tak v karlínském bytě vyvíjel program, který později využívala Česká spořitelna nebo Komerční banka, ona partnera dva roky živila. A když v roce 1992 založili softwarovou firmu A&&L soft, práci programátorky opustila a začala jeho systém prodávat.
„Prostě jsem věřila, že to bude úžasné. Věděla jsem, že je velmi inteligentní, vynalézavý a přemýšlivý. Už jako malý vyráběl petardy, které prodával spolužákům, nebo v planetáriu sestavoval rakety, které pouštěl na poli,“ směje se Lucie Šmejkalová. Manželovi prý věřila úplně stejně, když se rozhodl sestavit analyzátor helia a později také takzvaný rebreather pro potápění s uzavřeným okruhem, který je díky své stoprocentně zálohované zdvojené elektronice jediným takovým na světě.
První analyzátory helia začal Procháska vyrábět před osmi lety, o víkendech a po práci v softwarové firmě. Prvních 10 kusů, které sestavil doslova na koleni v garáži, prodal během jednoho potápěčského víkendu svým kamarádům a známým. Jeho partnerka vycítila obchodní potenciál a založila Divesoft – firmu, která měla být původně jen koníčkem s jedním zaměstnancem a dnes má obrat 50 milionů a živí přes 30 lidí.
Jenže jejímu manželovi analyzátor helia nestačil a kromě potápěčských počítačů a dalších doplňků chtěl vytvořit i rebreather, dýchací přístroj s uzavřeným okruhem určený pro potápění v extrémních podmínkách, jako jsou velké hloubky nebo velmi dlouhé ponory například v zatopených jeskyních. A i když už na trhu několik rebreatherů bylo, on chtěl vyvinout úplně nový přístroj.
„Spojili jsme naše znalosti softwaru a mé představy o tom, jak má dobrý systém s uzavřeným okruhem pracovat. Proto je v něm vše dvakrát – počítač, heliová i kyslíková čidla,“ popisuje Procháska.
Vývoj a výroba zcela nového konceptu mu zabraly tři roky, několik prototypů a spoustu ponorů do lomů, jezer i moří, kdy pro testování vytvořil dokonce dýchací simulátor ve formě umělých plic.
To byl také moment, kdy se manželé po sedmi letech koexistování dvou firem rozhodli, že se už chtějí věnovat jen potápění, protože právě to je doopravdy baví – a softwarovou firmu prodali.
Zdvojený rebreather je dnes jejich vlajkovou lodí a s jejich technikou se potápějí ty největší potápěčské celebrity jako kanadská potápěčka a badatelka Jill Heinerth, držitel světového rekordu v ponoru do nejhlubší jeskyně (265 metrů) Krzysztof Starnawski nebo kameramanka Discovery Channel a National Geographic Becky Kagan Schott.
Ti kromě rebreatheru pracují také s jejich počítači, které mohou být právě díky vlastnímu softwaru použity při těch nejnáročnějších ponorech s jakýmikoli myslitelnými kombinacemi potápěčských přístrojů a dýchacích směsí.
Divesoft je vyrábí ve výzkumném a vývojovém středisku v Roudnici nad Labem. Měsíčně prodají desítky počítačů, analyzátorů a rebreatherů do zemí jako Izrael, Austrálie nebo Nový Zéland a expandují také na americký trh, kde před třemi lety rozjeli pobočku v ráji potápěčů – ve floridské Tampě.
„Na americký trh se nám vůbec nedařilo proniknout do té doby, než jsme tam založili firmu. Američané totiž vždy upřednostní to, co je americké, a rozhodně se jim nechce posílat počítač na servis přes celý oceán,“ říká Lucie Šmejkalová. Věří, že si podmaní celou Severní i Jižní Ameriku, a má radost, když jí dnes ti, kdo tvrdili, že v zemi bez moře tenhle byznys fungovat nebude, dávají za pravdu.