Jestli někdo zná zahrady českých miliardářů, je to Ferdinand Leffler. Když totiž vyslovíte nějaké jméno z naší stovky nejbohatších Čechů, je téměř jisté, že to byl právě Lefflerův atelier Flera, který za podobou jeho zahrady stojí.
Především tři řady televizního seriálu Ferdinandovy zahrady ale z Lefflera udělaly personu, která prostřednictvím televizních obrazovek a následně i úspěšných online kurzů nebo knih dokáže ovlivnit, jak vypadají české zahrady nejen těch nejbohatších.
„Zahrada pro miliardáře není komplikovanější než zahrada pro paní učitelku, která si našetřila, aby si u nás mohla objednat projekt. Pro mě jsou naopak kolikrát složitější projekty zahrad pro lidi s omezeným zdrojem peněz, protože tím spíš se musí zvažovat každá utracená koruna,“ vysvětluje.
Leffler a jeho tým například vymysleli projekt zahrady pro hotelový komplex Zuri na Zanzibaru, za nímž stojí investoři v čele s Václavem Dejčmarem.
Ateliér Flera, který ročně zákazníkům předá až osmdesát projektů, vedle prestižních privátních zákazníků i klientů z řad největších developerů sbírá také ocenění.
Příští rok to bude deset let, kdy bral první cenu soutěže Zahrada roku za projekt střešní privátní zahrady v Praze-Holešovicích, v roce 2016 získal druhé místo za soukromou zahradu v Olomouci, o rok později třetí místo za zahradu v Říčanech a loni rovněž třetí místo za zahradu v Českých Budějovicích.
I po čtrnácti letech v čele firmy si Leffler zakládá na tom, že se účastní každé zakázky, kterou jeho ateliér přijme.
„Považuju se za překladatele řeči našich klientů do řeči, které rozumějí moji architekti. V tom si myslím, že jsem fakt dobrý. To je moje role,“ říká majoritní majitel ateliéru, který pak výsledek práce svých lidí klientům také prezentuje, přičemž si všímá i řeči jejich těla.
„Musím si být jistý, jestli jsem se trefil, nebo ne. Kolikrát naši zákazníci můžou být trošku zaslepení značkou Flera, ale naše zodpovědnost je, aby byli v zahradě spokojení. Potřebuju cítit, že i v době, kdy nadšení z Flery opadne, se budou v zahradě od nás cítit jako doma,“ dodává Leffler.
V současnosti na jihu Čech chystá nový projekt za miliony korun, který má zahradní architekturu ještě víc přiblížit všem, které zajímá.
Lichotí Ferdinandovi Lefflerovi označení Zdeněk Pohlreich českých zahrad? Na kolik v průměru vyjde návrh zahrady ateliéru Flera? Jak si stojí české zahrady ve srovnání se západní Evropou? A proč se zahrada luxusního resortu v tropech navrhuje se stejnou filozofií jako zahrada na českém venkově? Dozvíte se v nejnovějším díle podcastu Forbes Life!