Přední hráč českého fintechového světa, služba Twisto, finančně a strategicky posiluje. V rámci dalšího investičního kola series B získává 11,5 milionu eur (zhruba 300 milionů korun) od nových i stávajících investorů. Do startupu tak dosud na investicích přiteklo už přes 21 milionů eur.
Cílem je samozřejmě agresivní růst, kterým si chce Twisto vydobýt pozici přední platební aplikace ve střední a východní Evropě. Řečí čísel to znamená získat do pěti let dva miliony pravidelných zákazníků v regionu.
Českému startupu v tom mají pomoci právě i dva noví investoři, kteří poslední kolo financování vedli – venture kapitálový fond Finch Capital a private equity společnost Velocity Capital. Obě entity se soustřeďují zejména na investice do fintech startupů po celém světě.
V rámci dealu také došlo k odkupu podílu investorů, kteří ve startupu Michala Šmídy figurovali už dříve. Jmenovitě jde o Tomáše Čupra a finančněporadenskou společnost Partners. Svou pozici naopak ještě posílili stávající institucionální investoři ING a UNIQA.
Celkově tak výše transakce přesahuje 14 milionů eur, což jsou peníze, které se na českém startupovém trhu nepřesouvají každý den.
Twisto také není na scéně žadným nováčkem. Vzniklo už před pěti lety a za tu dobu jeho služeb (hlavně odložené platby v e-shopech na pár kliknutí) využilo na půl milionu Čechů. Twisto účet, který funguje na bázi kreditní karty, pravidelně používá na 60 tisíc z nich.
„V letošním roce plánujeme řadu novinek. Spustíme mimo jiné možnost nahrát si do Twista vlastní peníze, což ocení především ti zákazníci, kterým nevyhovuje kredit,“ říká zakladatel a CEO Twista Michal Šmída.
Karlínský startup se i tímto krokem posune ještě blíže konkurenčnímu Revolutu, který funguje čistě na předplacené bázi, a nikoli jako kreditka. Britský konkurent, který má od podzimu minulého roku i bankovní licenci, registruje více než 4,5 milionu uživatelů a v Česku jich má údajně přes 50 tisíc.
Jak Michal Šmída, tak zástupce Revolutu v Česku David Pavliska se však v našem podcastu vyjádřili, že se jako přímou konkurenci nevnímají.
Na rozdíl od Revolutu, který se (dlouhodobě) chystá na plnohodnotný vpád do Spojených států, se pak Twisto pokusí etablovat na východ od Česka, což potvrzuje i jeden z nově příchozích investorů.
„Region střední a východní Evropy je v rámci fintechu opomíjeným trhem, a to jak globálními fintechovými startupy, tak také mezinárodními investičními fondy. Delší dobu jsme zvažovali vstoupit do společnosti, která má potenciál ovládnout tento region, což jsme našli v Twistu,“ vysvětluje Aman Ghei, principál fondu Finch Capital.
Investory z Finch Capital dále zaujal skóringový algoritmus vyvinutý v Twistu, zvaný Nikita, který ve zlomku sekundy dokáže určit bonitu klientů. Nikita je od roku 2016 vyčleněná do samostatné společnosti a své služby poskytuje i třetím stranám, například Alze. „S podobně moderním a progresivním pohledem na zákazníka jsme se nesetkali ani v západní Evropě, která bývá považována za lídra v oblasti fintechu,“ říká k Nikitě Ghei.
Aplikace Twisto loni zažila nejlepší rok, když dosáhla (včetně všech doplňkových služeb) obratu asi 1,2 miliardy korun. V zisku zatím není, podobně jako většina konkurentů z oblasti fintechu.