Někdejší hokejový gólman a manažer Petr Bříza prodal slavný pražský hokejový klub HC Sparta Praha investiční skupině Kaprain investora Karla Pražáka. Tak zní asi dva dny stará zpráva, která několik dní před hokejovým mistrovstvím světa v Bratislavě rozjitřila sportovní kuloáry. Celý příběh je nicméně daleko složitější, než by se z prvotních tiskových zpráv mohlo zdát, a spíš než na současný stav odkazuje na okolnosti několik let staré.
Pro skutečné pochopení příběhu je třeba zodpovědět si několik základních otázek. V první řadě: Proč Petr Bříza klub prodal? A proč zrovna muži s pověstí prodloužené pěsti skupiny PPF a krizovému manažerovi Karlu Pražákovi?
Zaprvé. Obsazení obchodu není náhodné. Už když v roce 2016 Petr Bříza klub koupil od podnikatele s ostrými lokty a boxerským vzhledem Petra Speychala, majitele skupiny ČKD, objevily se spekulace, že je spíš jen bílým koněm, který klub drží pro jiné, silnější hráče. Speychal v té době čelil obvinění z daňových podvodů a jeho říše se dostala do ekonomických potíží. Sportovní holding Praha, někdejší majitel Lva Praha, Sparty a také basketbalového Nymburka, se rozpadl, klíčová společnost ČKD Praha DIZ skončila v konkurzu, sám Speychal se stáhl a dnes většinu času tráví v zahraničí.
A jelikož Bříza není úspěšný byznysmen, který by měl v záloze připravené desítky či stovky milionů korun, logicky se už před třemi lety vyrojily spekulace, kdo ve skutečnosti za klubem finančně stojí. Nejčastěji se zmiňovaly dvě možnosti – akcie klubu měl buď na „zavolání“ stále Petr Speychal, nebo jeho pozici převzala skupina PPF, pro kterou byla Sparta zcela zásadním nájemcem její O2 areny a se kterou měl Speychal i jiné obchodní vztahy. Bříza tyto úvahy ale vždy odmítal.
Zároveň to byla právě Kellnerova O2 arena, která Břízův klub z velké části dotovala. Za to, že klub hrál v libeňské hale, Bestsport (majitel arény) v rámci komplexní marketingové smlouvy plnil zhruba desetinu rozpočtu klubu.
A stejně tak aktuální dění vrací původní spekulace opět do hry. Právě Karel Pražák, někdejší krizový manažer PPF a obchodník s pohledávkami, který dnes staví vlastní skupinu Kaprain s mnohamiliardovým majetkem, totiž posbíral zbytky někdejší Speychalovy ČKD, a to včetně některých pohledávek. A mezi nimi byla údajně také pohledávka ve vyšších desítkách milionů korun za hokejovým klubem. Pokud Bříza tvrdil, že majitelem akcií klubu je on a nikdo jiný, určitě nelhal. Avšak zároveň život klubu zcela pod svou výlučnou kontrolou neměl, zejména s ohledem na historické dohody a závazky klubu. V jeho pozadí byl totiž už dávno spekulant Pražák.
Podle informací, které má Forbes k dispozici, tento týden nešlo o přátelský obchod, ale spíše o operaci vynucenou věřiteli klubu v čele s Karlem Pražákem. Těm začaly vadit špatné výsledky klubu, stejně jako Břízovo počínání v jeho čele, a tak na něj začali tlačit. O novém aranžmá v pozadí slavného pražského klubu jednaly obě strany několik měsíců. Nakonec Bříza raději prodal a ohlásil úplný odchod z klubu. Cena ani podmínky jeho odchodu nejsou známé. Spíš než o obchod jde podle některých hlasů z okolí klubu o kapitalizaci dluhu za akcie. Ani jedna ze stran detaily ale komentovat nechce.
Pražák je velkým sportovcem, hokej sám hraje za SK Mníšek pod Brdy, ve sportovním byznysu rovněž není nováčkem – financoval a nakonec také prodal problematickou stavbu fotbalového stadionu Eden, finančně podporuje sportovní agenturu Pavla Zíky Global Sports. Přesto je jeho vstup do klubu spíš vynuceným, nedobrovolným krokem, který má ochránit jeho investici do pohledávek ČKD, stejně jako zájmy spřátelené skupiny PPF. Pro ekonomiku O2 areny je Sparta životně důležitá, neboť jí přináší stabilního nájemce a minimálně 25 dní v roce jistý sportovní program.
Ostatně podobný model už O2 arena zažila – když v ní hrála své domácí zápasy Slavia Praha, kterou v té době ovládl další bouřlivák s vazbami na PPF, olomoucký podnikatel Richard Benýšek. Ten byl zároveň šéfem představenstva Bestsportu, majitele O2 areny. Proti němu se ale postavila slávistická legenda Vladimír Růžička a taky velká část fanoušků. V atmosféře vnitřních sporů klub následně sestoupil do druhé nejvyšší soutěže, opustil O2 arenu, Benýšek se z klubu stáhl a Slavia skončila ve finančních problémech. Pro Pražáka může být Benýškův osud ve Slavii cenným poučením, stejně jako pro skupinu PPF, která skrze nejslavnější halu dění v českém hokeji značně ovlivňuje.