Loni umělou inteligenci nasadila více než třetina evropských podniků. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnila cloudová divize AWS americké internetové společnosti Amazon. V meziročním srovnání je to nárůst o dvaatřicet procent.

Pokud se toto tempo udrží, celkový ekonomický dopad zavádění této technologie v regionu by do roku 2030 dosáhl 3,4 bilionu eur (to je v přepočtu 84,5 bilionu korun). Proti loňské prognóze to znamená nárůst o šest set miliard eur.

Prudký nárůst využívání generativní AI vyvolalo uvedení služby ChatGPT společnosti OpenAI předloni v listopadu.

Evropská komise v roce 2021 představila program digitální dekády. Jeho cílem je přeměnit region tak, aby do roku 2030 základní digitální dovednosti získalo osmdesát procent jeho obyvatel, všude bylo k dispozici připojení páté generace (5G) a aby pětasedmdesát procent podniků v Evropské unii používalo cloudové služby.

V roce 2022 si AI osvojila čtvrtina podniků v Evropské unii. Loňská zpráva uvádí, že pokud se vlády nesoustředí na překlenutí nedostatku digitálních dovedností, Evropské unii hrozí, že za cíli programu zaostane o deset let.

„Loňský rok byl klíčový. Dostupnost generativní AI vyvolala mezi spotřebiteli i podniky od Milána až po Malmö chuť experimentovat,“ řekla agentuře Reuters Tanuja Randeryová, která v AWS zodpovídá za region Evropy, Blízkého východu a Afriky. „Zrychlené rozšíření AI v loňském roce pomohlo Evropě na cestě ke splnění cílů programu digitální dekády,“ dodala.

Průzkum provedený společností Strand Partners ukázal, že s AI experimentuje osmatřicet procent společností. Průzkumu, který zadala cloudová divize AWS, se zúčastnilo více než šestnáct tisíc občanů a čtrnáct tisíc podniků.