Je to zpráva, která se v pondělí večer dostává na titulní strany všech médií na světě. Britský král Karel III. veřejně oznámil, že trpí zhoubným onkologickým onemocněním.
Právě neobvyklá otevřenost a upřímnost, s jakou král informaci o své chorobě prostřednictvím oficiálního sdělení Buckinghamského paláce veřejnosti oznámil, okamžitě upoutala všeobecnou pozornost. Není to totiž vůbec zvykem.
Monarchové celého světa bývají naopak velmi umírnění ve svých sděleních, pokud se jedná o zdravotní stav. Na rozdíl třeba od kandidátů na amerického prezidenta, u kterých bývalo léta zvykem dokládat i ty nejintimnější informace o jejich zdravotním stavu, korunované hlavy tyto informace obvykle vůbec nepovažují za veřejný zájem.
Natož jedná-li se o zhoubné onemocnění.
Král Karel III. se ale rozhodl přesně opačně.
Pětasedmdesátiletý panovník, který se před pár dny podrobil chirurgickému zákroku souvisejícímu s nedávno zjištěnou zvětšenou prostatou, považuje za zásadní informaci o svém vážném zdravotním stavu s veřejností sdílet.
Nejen proto, aby se předešlo spekulacím, ale i proto, aby tak podpořil debatu o důležitosti preventivních screeningů na onkologické nálezy i nejrůznější kampaně zaměřené na veřejné zdraví. I proto ostatně otevřeně informoval i o vlastní zvětšené prostatě. Nehledě na to, jak intimní je právě tento zdravotní problém, král tvrdil, že jej těší, pokud právě jeho případ inspiruje další muže k podstoupení tohoto choulostivého vyšetření.
Král byl prý „potěšen, že se mu podařilo zvýšit povědomí o této problematice, neboť internetové stránky britské Národní zdravotní služby (NHS) hlásí nárůst počtu otázek týkajících se onemocnění prostaty“, oznámil po králově úspěšném zákroku palác.
Současná diagnóza podle sdělení paláce s královou zvětšenou prostatou nesouvisí, ale na aktuální nález lékařský tým přišel právě při předoperačních vyšetřeních nebo krátce po zákroku, který proběhl před několika dny.
„Během nedávného hospitalizačního zákroku krále kvůli nezhoubnému zvětšení prostaty byl zaznamenán samostatný problém, který vzbudil obavy. Následné diagnostické testy identifikovaly formu rakoviny. Král je vděčný svému lékařskému týmu za rychlou lékařskou intervenci, která byla možná díky nedávnému zákroku v nemocnici,“ uvádí se doslova v pondělní tiskové zprávě Buckinghamského paláce.
Které části králova těla se současný onkologický nález týká, palác nesdělil. Zveřejněny nebyly ani podrobnosti o stadiu rakoviny či o králově další prognóze.
Buckinghamský palác uvedl, že král „se ke své léčbě staví zcela pozitivně a těší se, že se co nejdříve vrátí k plnému výkonu veřejné služby“.
Odloží svá veřejná vystoupení a očekává se, že ho během léčby zastoupí jiní vysoce postavení členové královské rodiny.
Král ve své zprávě zároveň otevřeně vyjádřil podporu všem onkologickým pacientům po celém světě: „Jeho Veličenstvo se rozhodlo sdělit svou diagnózu, aby předešlo spekulacím a v naději, že to pomůže porozumět všem lidem na celém světě, kteří trpí rakovinou,“ uvádí se doslova v oficiálním komuniké.
Pětasedmdesátiletý král se v pondělí ráno vrátil ze Sandringhamu v Norfolku do Londýna a podle paláce zahájil léčbu ambulantně.
Zpravodajský server BBC News v souvislosti s aktuálním sdělením britského krále v pondělí večer upozornil, že u mnoha typů rakoviny se pravděpodobnost jejího výskytu zvyšuje s věkem. Údaje z Velké Británie naznačují, že v průměru každý rok více než třetina (36 procent) nových případů rakoviny připadá na lidi ve věku 75 let a více.