Míra inflace ve Spojených státech v lednu zvolnila na 3,1 procenta z prosincové hodnoty 3,4 procenta. Na trhu se ale čekal výraznější pokles a takzvaná jádrová inflace se nezlepšila vůbec.
Výnosy amerických státních dluhopisů proto po zprávě zamířily vzhůru a zpevnil i dolar.
Analytici v průměru očekávali, že roční míra inflace zvolní na 2,9 procenta. Meziměsíčně se ceny podle sezonně přepočtených údajů zvýšily o 0,3 procenta po růstu o 0,2 procenta v prosinci.
Trh očekával, že tempo meziměsíčního růstu zůstane na 0,2 procenta, uvedla agentura Reuters.
Na začátku roku se dál zvyšovaly ceny bydlení. Zvýšily se o 0,6 procenta a k celkovému meziměsíčnímu růstu cen přispěly z více než dvou třetin.
Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, zůstala na prosincové hodnotě 3,9 procenta. Meziměsíčně pak takto definované ceny vzrostly o 0,4 procenta, což je zrychlení proti růstu o 0,3 procenta v prosinci.
Analytici se domnívali, že roční jádrová inflace zvolní na 3,7 procenta a že meziměsíční růst zůstane na 0,3 procenta.
Americká centrální banka (Fed) tak má další důvod zatím ponechat základní úrokovou sazbu beze změn v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, kde ji drží od loňského léta.
Ekonomové se donedávna domnívali, že Fed by mohl úroky z více než dvacetiletého maxima začít snižovat letos na jaře, po několika statistikách, které ukázaly na odolnost ekonomiky, ale většina z nich se začátkem snižování sazeb v prvním pololetí už nepočítá.
Dolar po zprávě o inflaci zpevnil, jeho index ke koši šesti hlavních světových měn přidával více než půl procenta zhruba na 104,80 bodu.
Výnos dluhopisů americké vlády se splatností deset let se zvýšil nad 4,25 procenta, zlato naopak oslabilo a na pokles na začátku obchodování ukazovaly také futures na americké akciové indexy.