Woltair dokončil klíčovou transformaci a nyní se připravuje na budoucí růst, jenž závisí z části na dotačních programech evropských vlád. Během tohoto období firmu povede dosavadní CFO Vít Javůrek, který v čele vystřídá Jana Hanuše.
Woltair od svého vzniku v roce 2018 (tehdy se jmenoval Topíte.cz) každým rokem rostl stabilně o stovky procent.
V roce 2022 počítal roční objednávky na více než miliardu korun, v loňském roce se prudký růst zastavil kvůli změnám v dotačních podporách směřujících do solárních elektráren pro domácnosti, kde je Woltair nejsilnější.
Podařila se však klíčová transformace, která spočívala ve spuštění unikátní platformy Superfix sloužící také pro techniky a topenáře třetích stran.
Vývoj a spuštění této platformy zásadně zjednodušil prodejní proces a operativní řízení Woltairu jako takového, což vyústilo v organizační změny provedené v minulém týdnu.
Woltair měl před propouštěním celkem dvě stovky zaměstnanců. Více než tři tucty z nich se ovšem dozvěděly, že budou muset firmu, která je kromě Česka rozkročena i do Německa, Itálie nebo Polska, do dvou měsíců opustit. Personální oddělení Woltairu jim poskytne veškerou podporu při hledání nového uplatnění.
Po úspěšné transformaci končí mise Jana Hanuše, který vedení předává dlouholetému CFO Vítu Javůrkovi. Jeho úkolem bude pokračovat v dalším rozvoji firmy a dovést ji k dalšímu raketovému růstu, který firma očekává v následujících letech.
Kromě toho bude Javůrkovým posláním ve Woltairu navigovat společnost v nejistém prostředí, které v současné době na evropském trhu topenářství a instalace solárních panelů panuje.
„Podařilo se nám najít flexibilní model fungování, díky kterému dokážeme bez problémů přestát výkyvy trhu, který v sobě skrývá velký potenciál. Jenom samotný trh tepelných čerpadel v Evropě může v příštích letech dosáhnout na potenciál 900 miliard eur,“ uvádí Javůrek.
„V České republice se nám podařilo stát se jedničkou na trhu, což budeme chtít replikovat na dalších trzích. Trh je ale dnes nepředvídatelný, dotační programy mohou jednotlivé vlády oznámit ze dne na den. Je tak otázkou času, kdy se opětovný celoevropský prudký růst poptávky opět nastartuje,“ doplňuje.
Firma založená Danielem Helclem a jeho kolegy Jiřím Švédou a Karlem Náprstkem za dobu své krátké existence získala od investorů téměř miliardu korun.
Jsou mezi nimi jména fondů jako Kaya (dříve Enern), Presto Ventures, Inven Capital nebo Movens Capital, kanadský Westly či fond zaměřující se na podporu udržitelného rozvoje ArcTern Ventures.
Firma je díky nim finančně zabezpečená na celý letošní rok, další investiční kolo plánuje až na příští rok. Letos se chce Woltair soustředit na silnější uchycení na stávajících trzích, jako je Německo nebo Itálie.