Stáří neurčuje věk. Stáří určuje stav, v němž se ztrácí naděje. V souvislosti s výběrem Forbesu 7 nad 70, ve kterém naše redakce vybrala sedm mimořádných českých osobností, které už oslavily sedmdesátku, tak nemůže být o náznaku stáří ani řeč.
Řeč nemůže být ani o jednolité, nýbrž o pořádně pestré společnosti. V letošním výběru jsou lidé rozličných profesí. Ovšem kromě toho, že všichni shodně přesáhli sedmdesátku, je spojuje ještě něco – dívají se dopředu a stále mají velké plány směrem do budoucna.
Ne že by se vůbec neohlíželi, to by přece jen bylo v jejich věku trochu podivné. A někteří pochopitelně i zvolňují.
Například podnikatel Zbyněk Frolík. Zakladatel firmy Linet patřící mezi globální krále v oblasti lůžek pro pokročilou péči, už například nefiguruje v exekutivních funkcích své společnosti. To však neznamená, že by Linet přestal sledovat, a navíc velmi aktivně rozvíjí investorské aktivity.
Frolík a šestice dalších matadorů logicky čerpá z toho, co již dokázali. A všichni do jednoho toho dokázali už hodně. Nikdo z nich však neusíná na vavřínech. Třeba historik Petr Čornej.
Jeho monumentální práce čítá čtyřiadvacet knih, 160 vědeckých studií, 235 recenzí a další díla. Získal navíc tolik vyznamenání a ocenění, že jejich výčet zcela přesahuje formát tohoto článku. Ze všech úspěchů ale vypíchněme jeho knihu Jan Žižka, na které pracoval patnáct let.
O hotovou práci se opírají či na ni rovnou navazují i další. Hezkým příkladem je módní návrhářka Liběna Rochová, byť nehovoří o nikterak vzdálené minulosti: „Stále se vracím k výstavě INSIDE 23 v Paříži v Českém centru v rámci Paris Design Week. Ráda bych na úspěch v Paříži navázala další spoluprací,“ říká.
Bohatou kariéru má za sebou i Miroslav Krobot. Řidič Karel v Účastnících zájezdu, Pepik Hnátek z Okresního přeboru nebo nádražák Alois Nebel. Hlášky z těchto filmů zlidověly a každému se hned vybaví tvář režiséra, herce, bývalého pedagoga a dlouholetého uměleckého šéfa Dejvického divadla.
Podobné je to i s jeho hereckou kolegyní Danielou Kolářovou, kterou si téměř každý pamatuje z filmů jako Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem, Na samotě u lesa, Obecná škola nebo Vratné lahve. Ne každý si ale vzpomene, že je také bývalou političkou. Po revoluci krátce působila jako poslankyně České národní rady.
Do výběru se letos probojoval také podnikatel Čestmír Vančura, který si dal za úkol zachránit nádherný funkcionalistický dům ve Zlíně, kde strávil většinu svého dlouhého života Miroslav Zikmund, spolu s parťákem Jiřím Hanzelkou nejslavnější cestovatel, jakého kdy Česko mělo.
Možná vůbec nejpodstatnější společný rys vybrané sedmičky zformuloval – tak trochu mimoděk a přesto velmi výstižně – třiasedmdesátiletý designér Jiří Pelcl. Umělec nahlas zauvažoval o tom, jaká spousta lidí je naštvaných, přitom recept na to, aby naštvaní nebyli, je podle něj velmi jednoduchý.
„Když člověk dělá to, co má rád, jak může být nasra… Pardon, naštvaný?!“ položil si uznávaný designér řečnickou otázku. „Podívejte se na mě – každý den se těším do ateliéru, a když tam ráno přijdu a ještě svítí slunce do oken, je to přece úžasný!“