Univerzita Karlova ve čtvrtek v Hradci Králové oficiálně zahájila výstavbu dvou budov pro lékařskou a farmaceutickou fakultu za více než sedm miliard korun. Po dokončení kampusu v roce 2026 půjde o výjimečné centrum vzdělávání a výzkumu v lékařství a farmacii v Česku.
Nabídne přímé napojení na klinickou praxi ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a na Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, které leží v těsném sousedství budovaného kampusu, uvedli představitelé univerzity. Jde aktuálně o největší investici Univerzity Karlovy. Stavební práce na kampusu začaly loni v létě.
Podle premiéra Petra Fialy bude mít kampus po dokončení velký význam pro celé Česko. „Musíme podporovat excelentní výzkum, obory jako medicína, biomedicínské technologie, vývoj léků. To vše jsou věci, které zlepšují kvalitu života a dnes mají i strategický význam,“ řekl premiér při zahájení stavby. Projekt by podle něj měl přispět k posílení pozice Česka jako centra vzdělanosti a výzkumu i v mezinárodním srovnání.
Do nových budov kampusu se přestěhují obě fakulty z dlouhodobě nevyhovujících objektů, které jsou na několika místech v Hradci Králové. Nová pracoviště umožní fakultám zvýšit počet studentů a zajistí podmínky pro rozvoj zdravotnických oborů.
Nyní na farmaceutické fakultě studuje zhruba 1400 lidí, lékařská fakulta má přes 1800 studentů. Podle děkana lékařské fakulty Jiřího Manďáka již fakulty počty studentů v souvislosti s projektem zvyšují. „Je to ale velmi náročné prostorově a finančně,“ řekl.
„Rodí se zde zázemí, kde univerzita v dohledné době nabídne svým studujícím i celé akademické obci, a to nejen z Královéhradeckého kraje, moderní výukový a výzkumný prostor pro oblasti lékařství, farmacie a dalších biomedicínských věd. Potenciál moderního pracoviště přiláká, věřím, řadu tuzemských a zahraničních studujících i nové zahraniční vědecké partnery,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Stavební část kampusu za 6,1 miliardy korun buduje sdružení stavebních firem BAK a Syner a hlavním architektem stavby je studio Bogle Architects. Další zhruba jednu miliardu korun bude stát vybavení budov. Významnou část nákladů vedle státu pokryje dotace z evropského Národního plánu obnovy. Univerzita by z vlastních zdrojů měla uhradit přibližně dvě miliardy korun.
Stavba je druhou etapou výstavby hradeckého univerzitního kampusu pod názvem Vzdělávací a výzkumné centrum Mephared Univerzity Karlovy. První budovu v kampusu u vjezdu do hradecké fakultní nemocnice univerzita otevřela v roce 2015 nákladem 315 milionů korun. Jsou v ní některé katedry a ústavy fakult. Celý kampus by měl studentům a vědcům začít sloužit od akademického roku 2026/2027.
Oba nové objekty budou sloužit oběma fakultám. Disponovat budou plochami přes sedmdesát tisíc metrů čtverečních, z toho přes čtyřicet tisíc metrů čtverečních bude určeno pro výuku a výzkum.
V menším takzvaném centrálním objektu za bezmála devět set milionů korun budou především děkanáty a administrativa, oddělení jazykové přípravy a stravovací zařízení. V hlavním a největším objektu kampusu budou výuková a výzkumná pracoviště včetně laboratoří a piteven.
Po dokončení kampusu škola své současné objekty v Hradci Králové opustí a zřejmě nabídne k prodeji.