Devatenáctý ročník světového finále soutěže EY Světový podnikatel roku po pěti letech vrátil trofej do Spojených států. Nejlepším podnikatelem světa se stal Brad Keywell, jehož startup Uptake Technologies pomocí prediktivní analýzy předvídá potenciální hrozby pro firmy.

Doménou Uptake Technologies je kromě předcházení selháním také odhalování skrytých příjmů a nacházení nových příležitostí.

„Věřím, že podnikatel je jako umělec. Nedělá to proto, že by chtěl, ale protože musí,“ pronesl upřímně dojatý vítěz na pódiu slavnostního galavečera v Monte Carlu. Zvítězil v konkurenci 47 regionálních vítězů, přičemž Českou republiku zde reprezentovali manželé Radka Prokopová a František Fabičovic z Alca plastu.

Keywell je vystudovaný právník, který prý vždy věděl, že se skutečným právníkem nikdy nemůže stát. První malé „podnikání“ si zkusil již v šesti letech, kdy vyráběl pohlednice a se svou maminkou objížděl obchody, kde se je snažili udat.

Touha, nebo spíše nutnost, být svým pánem ho provází celý život. Je zakladatelem hned několika firem, některé z nich dovedl až na burzu. Podnikal například v logistice nebo nákupu médií, ale vždy se pohyboval blízko dat a uvědomoval si jejich hodnotu.

V roce 2014 Keywell v Chicagu založil Uptake Technologies s cílem „přinášet do firem více spolehlivosti, produktivity a bezpečnosti“. Datovou analýzu využívají zákazníci na všech kontinentech kromě Antarktidy – zejména v různých typech výroby, leteckém nebo těžařském průmyslu. Ze zvučných referencí lze jmenovat například americkou armádu, Rolls-Royce nebo Caterpillar.

„Vytěžit maximum z omezených zdrojů – to je podle mě definice opravdového podnikání,“ věří letošní vítěz.

Poslední zmiňovaný, přední výrobce zemních strojů, do společnosti Uptake v roce 2015 pragmaticky investoval a zajistil si minoritní podíl. Chicagský startup už od investorů vybral 250 milionů dolarů a s valuací přesahující dvě miliardy dolarů je jedním z pěti jednorožců ze státu Illinois.

Za pět let existence se také stihl objevit v několika prestižních žebříčcích – dvakrát byl mezi padesátkou největších disruptorů podle CNBC a Světovým ekonomických fórem byl označen za nadějného tech pionýra.

„Patřím k těm, kteří věří, že umělá inteligence dramaticky změní společnost k lepšímu. Vlastně si to myslím o technologiích obecně. Uvědomme si, že v celkovém kontextu lidstva to není tak dávno, co 50 procent populace pracovalo na polích. Dnes jsou to méně než dvě procenta,“ uvedl při přebírání ceny Keywell.

Děkovná řeč devětačtyřicetiletého Američana se nesla ve velmi upřímném a lidském duchu. Keywell několikrát zopakoval, že mohl vyhrát kdokoli a že je sám překvapený, kolik talentu a byznysových mozků se pod jednou střechou dokázalo sejít. „Myslím, že to ani není soutěž. Všichni z přítomných si opravdu zaslouží stejnou pozornost,“ dodal.

Vydání Forbesu American Dream!

Porotu složenou z minulých vítězů zaujal kromě inovativní a prokazatelně reálně aplikované a užitečné technologie také podnikatelův přesah mimo byznys. Keywell se společně s manželkou připojil k výzvě Giving Pledge a je velkým ambasadorem filantropie.

„Možná k tomu mám trochu jiný přístup, ale jsem přesvědčený, že dělení se není povinnost, ale radost. Je to šance žít dobrý a smysluplný život,“ uvedl byznysmen, který se poslední čtyři roky věnuje studiu filozofie.