Zdá se, že cesta do žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců planety má poměrně jednoduchá pravidla: musíte se dostat mezi ty absolutně nejlepší v jednom ze čtyř hlavních globálních sportů (tedy ve fotbalu, basketbalu, tenisu nebo golfu) – a pak už se o vás jenom poperou sponzoři.
V čele aktuálního žebříčku Forbesu se tentokrát ocitla barcelonská fotbalová legenda Lionel Messi se svými 127 miliony dolarů, včetně 35 milionů, které mu nezávisle na jeho výkonech na hřišti zaplatili partneři jako Adidas, MasterCard, PepsiCo a další.
Messi je přitom teprve čtvrtým jménem, které se na špici žebříčku objevilo za posledních 19 let – přidává se k rekordmanovi Tigeru Woodsovi (12krát na prvním místě), Floydu Mayweatherovi (4krát na prvním místě) a Cristianu Ronaldovi (2krát na prvním místě). Drobný fotbalista v čele žebříčku vystřídal boxerskou hvězdu Mayweathera. Ten během uplynulého roku vůbec nenastoupil k profesionálnímu utkání, nicméně si pořád užívá loňskou žeň 285 milionů dolarů, kterou mu vyneslo vítězství nad Conorem McGregorem v roce 2017.
Na pomyslných stupních vítězů dělají letos Messimu společnost další dvě fotbalové ikony – Ronaldo se 109 miliony a Neymar se 105 miliony. Fotbalový monopol na prvních třech místech také letos vidíme poprvé od doby, co v roce 1990 Forbes začal tento žebříček sestavovat.
Top 10 nejlépe placených sportovců světa
1. Lionel Messi, fotbal, 127 milionů dolarů
2. Cristiano Ronaldo, fotbal, 109 milionů dolarů
3. Neymar, fotbal, 105 milionů dolarů
4. Canelo Alvarez, box, 94 milionů dolarů
5. Roger Federer, tenis, 93,4 milionu dolarů
6. Russell Wilson, americký fotbal, 89,5 milionu dolarů
7. Aaron Rodgers, americký fotbal, 89,3 milionu dolarů
8. LeBron James, basketbal, 89 milionů dolarů
9. Stephen Curry, basketbal, 79,8 milionu dolarů
10. Kevin Durant, basketbal, 65,4 milionu dolarů
Elity globálního sportu mají obrovský tržní potenciál. Dvacetinásobný vítěz Grand Slamu Roger Federer je letos s 93,4 milionu dolarů na pátém místě žebříčku – a ačkoli ve svých 38 letech už patří v profisportu mezi dinosaury, japonský výrobce oblečení Uniqlo s ním přesto loni podepsal smlouvu na 10 let za 300 milionů dolarů. A kromě Uniqla má Federer celou řadu dalších sponzorů.
Basketbalové trio LeBron James (89 milionů dolarů), Stephen Curry (78,8 milionu) a Kevin Durant (65,4 milionu), které se umístilo na sedmé až deváté příčce, dohromady vydělalo 130 milionů dolarů navíc ke svým hráčským platům na smlouvách s Nike, Under Armour a dalšími firmami.
Sportovní značky jako Adidas už víc než 10 let využívají hvězdy NBA k tomu, aby dostaly nohu mezi dveře největšího trhu světa – James nebo Durant patří ke stars, které sponzoři každoročně posílají do Číny na promoturné. Podle odhadů NBA sledovalo během sezony 2017–2018 alespoň jeden z jejích přenosů až 640 milionů Číňanů. To je skoro dvojnásobek celé populace USA.
Dalším sportem, který je oblíbený po celém světě, je golf. Jeho největší ikona – Tiger Woods – tuto skutečnost během své kariéry přetavila v úctyhodných 1,4 miliardy dolarů jen za podporu sponzorů a poplatky za veřejná vystoupení. Přišel si tedy takto na víc než desetinásobek toho, co vyhrál v turnajích. Woodsovo jmění se odhaduje na 800 milionů dolarů a v aktuálním žebříčku skončil jedenáctý s výdělkem 63,9 milionu dolarů, včetně 54 milionů za aktivity mimo golfová hřiště.
Za uplynulých 12 měsíců vydělala stovka nejlépe placených sportovců světa dohromady přes čtyři miliardy dolarů, o pět procent víc než rok předtím. I podíl sponzorských peněz vzrostl o 12 procent na 987 milionů dolarů. Nejvíc sportovců z žebříčku (51 ze 100) má pod svými křídly Nike, Adidas pak 17 a PepsiCo 13.
V elitní stovce jsou sportovci z 10 různých odvětví a 25 zemí – mezi nimi vedou basketbal (35 sportovců) a USA (62 sportovců). Za poslední tři roky se do žebříčku teprve podruhé probojovala žena – tenisová hvězda Serena Williams (s 29,2 milionu na 63. místě). Loni nebyly ženy v žebříčku zastoupeny vůbec. Průměrný věk nejlépe vydělávajících sportovců je 31, nejstaršímu (golfistovi Philu Mickelsonovi) je 49, nejmladšímu (francouzskému fotbalistovi Kylianu Mbappému) pouhých 20.
Úplný žebříček si můžete prostudovat zde, použitou metodologii najdete vysvětlenou tady.