Pro nejbohatší lidi planety byl rok 2023 rekordní. Díky akciovým trhům, které dosahují historických maxim, je více dolarových miliardářů než kdykoli předtím a jsou také bohatší než kdy dřív.
Vůbec největším skokanem je ale bezkonkurenčně Mark Zuckerberg. Nikdo na světě nezískal za posledních dvanáct měsíců víc majetku než majitel Mety. Jeho čisté jmění vzrostlo o jen těžko uvěřitelných 112,6 miliardy dolarů.
Zuckerberg byl totiž jedním z těch, komu se vyplatila sázka na umělou inteligenci. A i když jeho firma Meta prošla začátkem loňského roku hromadným propouštěním, hodnota jejích akcií se nakonec téměř ztrojnásobila.
Zatímco v loňském roce se Mark Zuckerberg v žebříčku umístil na šestnácté příčce, letos se s odhadovanou hodnotou majetku ve výši 177 miliard dolarů pasoval na čtvrtého nejbohatšího člověka na Zemi.
Ubrat pracovní místa se vyplatilo i Jeffu Bezosovi. Ten sice zůstal na stejné příčce jako loni, tedy na třetí pozici, zakladatel a výkonný předseda Amazonu je nicméně o osmdesát miliard dolarů bohatší než před rokem.
Akcie tohoto e-commerce monstra, které tvoří zhruba pětaosmdesát procent Bezosova jmění, vyskočily za poslední rok o třiadevadesát procent. Děkovat za to může více než sedmadvaceti tisícům zrušených pracovních míst a solidnímu růstu jeho divizí elektronického obchodu a cloud computingu.
Hlavně díky AI si letos zaskákal mezi příčkami generální ředitel a spoluzakladatel čipové společnosti Nvidia Jensen Huang. Jízda na vlně umělé inteligence se mu rozhodně vyplácí. Doslova raketově a poprvé vystřelil mezi prvních dvacet nejbohatších lidí světa a své jmění oproti roku 2023 navýšil téměř o šestapadesát miliard dolarů.
A stěžovat si nemůže ani Steve Ballmer. Od března loňského roku svůj majetek navýšil o čtyřicet miliard dolarů.
Přestože hodnota jeho týmu Los Angeles Clippers, pátého nejhodnotnějšího celku NBA, loni vzrostla téměř o dvacet procent, za nárůst svého jmění vděčí hlavně akciím Microsoftu, kde byl v letech 2000 až 2014 generálním ředitelem. Loni totiž stouply o třiašedesát procent, částečně díky investici softwarového gigantu do společnosti OpenAI – vývojáře umělé inteligence ChatGPT.
Pouze dva z letošních deseti miliardářů, kteří si za rok nejvíce polepšili, jsou ze zemí mimo USA.
Jedním z nich je indonéský petrochemický a energetický magnát Prajogo Pangestu. Jeho majetek vzrostl z loňských 5,3 miliardy dolarů na úctyhodných 43,4 miliardy dolarů, což ho posunulo zhruba o čtyři sta příček v žebříčku nejbohatších lidí na světě, na 27. místo. Jeho bohatství vzrostlo zejména díky jeho nové společnosti zabývající se obnovitelnými zdroji energie.
Druhým neamerickým šťastlivcem je indický miliardář Gautam Adání. Jeho jmění se rozrostlo o více než pětatřicet miliard dolarů poté, co absolvoval bouřlivý rok, kdy čelil obvinění z finančních podvodů a manipulace s akciemi. Příznivá rozhodnutí indického Nejvyššího soudu mu však nakonec pomohla získat část majetku zpět.