Společnost Student Agency Radima Jančury, která dnes provozuje autobusy pod značkou RegioJet, musí zaplatit společnosti Asiana pokutu přes dvacet jedna milionů korun, rozhodl Vrchní soud v Olomouci. Z velké části tak zamítl odvolání Jančurovy společnosti, uvedl web Zdopravy.cz. Jde o vleklý spor, který se týká cenové války na autobusové lince Praha–Brno v letech 2007 a 2008.
Rozhodnutí soudu je nyní pravomocné a Student Agency má ještě možnost využít mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu.
„Nyní analyzujeme obsáhlé rozhodnutí odvolacího soudu a po důkladném posouzení případně zvážíme podání opravného prostředku,“ řekla mluvčí Student Agency Alexandra Janoušek Kostřicová.
Krajský soud vyhověl rozsudkem Asianě v roce 2018 a nařídil zaplatit pokutu přes jedenáct milionů korun. Kvůli stanovenému úroku 7,75 procenta ročně částka vzrostla na více než dvacet jedna milionů korun.
Spor trval roky, původní pokutu uložil Jančurově firmě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V roce 2011 činila 5,2 milionu korun za zneužití dominantního postavení na trhu. Když soudy výrok antimonopolního úřadu potvrdily, přihlásila se Asiana o náhradu škody.
Asiana začala provozovat autobusovou linku z Prahy do Brna koncem roku 2007 a zhruba po třech měsících skončila. Jízdenka stála padesát korun a za tuto cenu začala jezdit na konkurenčních spojích i Student Agency, po odchodu Asiany ji zvýšila na devadesát pět korun. Asiana se z autobusového trhu stáhla a jejím dominantním podnikáním je dlouhodobě prodej letenek.
Jančura dříve uváděl, že očekává, že stejně se antimonopolní úřad a soudy vypořádají se situací, kdy naopak on vstoupil na železniční trh na lince Praha–Ostrava. V tomto případě v roce 2011 snížily ceny jízdenek České dráhy.
Jančura uváděl, že to bylo s cílem vytlačit jeho společnost z trhu. Evropská komise ani ÚOHS však provinění Českých drah nezjistily a oba dopravci dnes oznámili, že v tomto sporu uzavřeli dohodu o jeho ukončení.