„Určitě žijeme v nejlepší době historie,“ tvrdí Oldřich Neuberger, který vydělal balík na sociální síti v době, kdy byste na českém internetu marně hledali Facebook, Tinder nebo TikTok. Co dnes dělá zakladatel Líbímseti.cz a proč je přesvědčený, že je Česko nejlepší místo na zemi?
Oldřich Neuberger vždycky chtěl propojovat lidi a šířit svůj nakažlivý optimismus. Skrze projekt Moje Bohéma se snaží popularizovat myšlenky pozitivního vlastenectví. A nezůstává jen u slov. Jako vůbec první popíchl Petra Pavla ke kandidatuře na prezidenta, národu ohrnul nohavice na počest Václava Havla a píše knížku o tom, jak skvělé je žít v Česku.
Vraťme se nejdřív na přelom milénia. Internet byl v porovnání s dneškem pusté místo čekající na nápadité podnikatele. Netrvalo to dlouho a z mladého podhoubí českého internetu se v roce 2002 vyklubala sociální síť Líbímseti.cz, která přinesla nové možnosti virtuální interakce. Od chatování a diskutování ve fórech přes sdílení příspěvků a poprvé také komentování a hodnocení fotek.
O pár let později v roce 2008 se „líbko“ stalo snad největším lovebrandem českého internetu, na svém vrcholu měl server návštěvnost 270 tisíc unikátních uživatelů denně. Jediným konkurentem mu mohli být dnes už také neexistující Lidé.cz od Seznamu. Vše se změnilo v roce 2009 s příchodem Facebooku, který českou konkurenci nelítostně převálcoval. O rok později Líbímseti.cz skončilo.
Co dělá dnes člověk, který stál u zrodu fenoménu?
Líbímseti.cz už je prehistorie. Začínali jsme v době, kdy bylo naprosto divné využívat technologii k seznamování. Lidé, kteří to dělali, byli spíš za podivíny. A teď je to víceméně obráceně.
Oldřich Neuberger
Jak na tu dobu vzpomínáte?
Vzhledem k tomu, že už je to opravdu dávno, tak čistě pozitivně. Byla to doba, kdy se český internet přeměňoval z období dětského objevování k prvním službám. V tomto ohledu Líbímseti.cz sehrálo historickou roli. Nabízelo větší zapojení fotek a hlavně interakci mezi uživateli, díky čemuž se stalo tak populární. Dnešníma očima by se asi řeklo, že to byl český předchůdce Instagramu a Tinderu.
Dodnes ale slýchám, kolik lidí přes Líbko navázalo vztahy, které přetrvaly. Tehdy kolegové spočítali, že se u nás mohlo narodit asi sedm tisíc Líbímseti.cz dětí, což je důkaz toho, že to fungovalo. (směje se)