Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu klesla meziměsíčně o 0,69 bodu na 8,25 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Březnová hodnota tak byla nejnižší za posledních dvacet měsíců.
„I přes mírné kolísání zůstala průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prvním kvartále letošního roku poměrně stabilní. Větší změny neočekáváme ani v následujících měsících,“ komentovala březnové hodnoty analytička úvěrů ze společnosti Broker Consulting Michaela Pudilová.
Nižší sazba byla pouze v červenci roku 2022, kdy dosáhla ještě o jeden bazický bod níže na hodnotu 8,24 procenta a od té doby pozvolna rostla. Během prvního kvartálu 2024 průměrné sazby mírně kolísaly. V lednu sazba klesla o 0,53 procentního bodu, v únoru naopak o 0,63 procentního bodu vzrostla.
Spotřebitelský úvěr se hradí obvykle v měsíčních splátkách, které jsou tvořeny jistinou a úrokem. Výhodou je, že klient již od začátku ví, kolik bude měsíčně splácet. Splátka vypočtená při žádosti o úvěr je totiž pevná po celou dobu splácení úvěru, v některých případech a u některých bank ji ale mohou klienti v čase měnit.
Při zvažování tohoto typu úvěrů je vedle tzv. RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů, nutné brát v potaz i dobu splácení. Ta hraje významnou roli na celkovou výši přeplacení u načerpaného úvěru. Podle ní se také počítá splácení jistiny a úroku.
Na začátku splácení spotřebitelského úvěru je větší část splátky tvořena úrokem, ke konci splácení se naopak z největší části splácí jistina úvěru, připomněla Pudilová. Delší splatnost sice zaručuje nižší měsíční splátku, na druhou stranu klienti ve skutečnosti přeplatí více než při půjčkách sjednaných na kratší dobu.