V letošním žebříčku nejbohatších lidí světa je celá řada těch, kterým by ve Spojených státech zatím legálně nenalili ani pivo. Platí nicméně, že mezi těmi nejmladšími miliardáři najdete zpravidla dědice, kterým rodinné jmění spadlo do klína a kteří se v byznysu svých rodičů nebo prarodičů sami zatím neangažují. Ale najdou se i výjimky.
Inspirujte se osmičkou miliardářů do pětatřiceti let, kteří se umístili zhruba v první tisícovce nejbohatších lidí světa a zároveň se ke svému bohatství buď vypracovali úplně sami, nebo rodinnou firmu dál pomáhají aktivně budovat.
Nejmladším takovým miliardářem žebříčku je osmadvacetiletý Leonardo Maria Del Vecchio, dědic světově největšího výrobce brýlí EssilorLuxottica. Ke svým 4,8 miliardy dolarů přišel společně s dalšími sourozenci po smrti otce Leonarda Del Vecchia před dvěma lety. Společně s ním sdílí 661. místo jeho nevlastní bratr Rocco Basilico a oba ve firmě pracují na vysokých pozicích.
Dalším v pořadí je jednatřicetiletý Mark Mateschitz, který vlastní bez procenta poloviční podíl akcií rakouské značky energetických nápojů Red Bull. Jako jediný potomek podnikatele Dietricha Mateschitze zdědil po jeho úmrtí svůj podíl v roce 2022 a o rok později se poprvé objevil mezi světovými miliardáři.
Pokud jde o směrování Red Bullu, není ostatně žádným nováčkem. Už dříve šéfoval produktové řadě Organics a nyní se soustřeďuje na roli akcionáře.
Mezi mladými miliardáři máme také jednoho krajana. Na 712. místě najdeme jednatřicetiletého Michala Strnada, který se jako letošní skokan roku vyšplhal dokonce na deváté místo českého žebříčku.
Průmyslově-zbrojní holding Czechoslovak Group Strnad převzal po otci v roce 2018 a od té doby ovládá přibližně 120 firem, které sídlí v osmi zemích na třech kontinentech.
Nejmladšími miliardáři, kteří se ke svému jmění dopracovali čistě vlastním úsilím, jsou bratři John a Patrick Collisonovi, kteří ve svém rodném Irsku v roce 2010 založili platební systém Stripe, dnes jeden z největších konkurentů PayPalu. Se svými více než sedmi miliardami třiatřicetiletý John a o dva roky starší Patrick sdílejí krásné 373. místo světového žebříčku.
Dalším selfmade miliardářem je francouzsko-americký podnikatel Evan Spiegel. Podobně jako Collisonovi založil Spiegel se svým spolužákem v roce 2011 technologickou společnost Snap. Už v pětadvaceti letech se tak poprvé ocitl mezi světovými miliardáři a dnes už v třiatřiceti se jměním vyčísleným na něco málo přes tři miliardy dolarů opanoval 1062. místo.
O stejné místo se s ním dělí pětatřicátník Fred Ehrsam, který společně s Brianem Armstrongem stojí za platformou k nákupu a prodeji kryptoměn Coinbase. Společnost od svého založení v roce 2012 vyrostla v největší americkou firmu na trhu kryptomakléřství.