Dědička společnosti L’Oréal Françoise Bettencourt Meyers, spisovatelka a nadšená klavíristka, si místo nejbohatší ženy světa zajistila už čtvrtým rokem po sobě.
Převážnou část majetku této sedmdesátileté dámy, který se odhaduje na 99,5 miliardy dolarů, tvoří téměř 35procentní podíl ve francouzském kosmetickém gigantu L’Oréal Group, který vlastní spolu se svým manželem a dvěma syny.
Bettencourt Meyers je místopředsedkyní společnosti a od roku 1997 zasedá i ve správní radě L’Oréalu. V letošním roce zbohatla o devatenáct miliard dolarů poté, co cena akcií společnosti L’Oréal vzrostla o dvacet procent, čímž si v dolarovém vyjádření připsala největší zisk ze všech žen na letošním seznamu světových miliardářů časopisu Forbes.
Pohybuje se těsně pod čtrnácti členy klubu dolarových stamiliardářů a od vstupu do této elitní skupiny ji dělí půl miliardy dolarů.
Vnučka zakladatele společnosti L’Oréal Eugèna Schuellera – Pařížana, který stál za vynálezem bezpečné barvy na vlasy – se poprvé objevila v žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes v roce 2018.
Její majetek Forbes po smrti matky Liliane Bettencourt v roce 2017 odhadoval na 42,2 miliardy dolarů. Od jejího vstupu do vedení společnosti vzrostla cena jejích akcií L’Oréalu o 150 procent a majetek Bettencourt Meyers se více než zdvojnásobil.
L’Oréal je jednou z největších kosmetických společností na světě, jeho tržby ze tří desítek značek, včetně Maybelline, Kiehl’s a Lancôme, dosáhly v roce 2023 44 miliard dolarů (41 miliard eur).
Tato 115 let stará společnost téměř nezešedivěla. Díky akvizicím a módní reklamě zůstává stále ve formě. Loni v létě L’Oréal dokončil akvizici australské kosmetické značky Aesop, která byla oceněna na 2,5 miliardy dolarů – a rozšířil tak svou kategorii luxusní kosmetiky, do níž patří značky jako Yves Saint Laurent a Armani Beauty.
Kendall Jenner byla v červenci jmenována globální tváří značky, a stala se tak nejnovějším přírůstkem do hvězdného seznamu ambasadorek, mezi něž patří například Viola Davis nebo Kate Winslet.
Přestože Bettencourt Meyers vládne tak významnému impériu, vyhýbá se pozornosti. Je popisována spíše jako nenápadná a akademická než společenská osobnost. Několik hodin denně údajně hraje na klavír a je autorkou dvou knih, jedné s komentářem k Bibli a druhé o řeckých bozích. Přesto se její vstup mezi nejbohatší lidi světa neodehrál v tichosti.
V roce 2007 se dostala na titulní stránky novin, když podala trestní oznámení na Françoise-Marie Baniera, dlouholetého rodinného přítele a fotografa celebrit. Tvrdila, že zmanipuloval její nemocnou matku a připravil ji o více než miliardu dolarů v uměleckých dílech, hotovosti, nemovitostech a dalších darech.
Soudní proces skončil rozsudkem o vině a tříletým trestem odnětí svobody. V odvolacím řízení dostal Banier čtyřletý podmíněný trest a musel zaplatit pokutu ve výši zhruba 420 tisíc dolarů.
Toto martyrium přineslo také veřejnou roztržku mezi Bettencourt Meyers a její matkou. V roce 2011 byla nicméně Bettencourt Meyers soudem jmenována zákonnou opatrovnicí své matky poté, co byla zesnulé dědičce diagnostikována Alzheimerova choroba.
Od chvíle, kdy se Bettencourt Meyers dostala na seznam miliardářů časopisu Forbes, svůj majetek stále rozšiřuje. Předsedá rodinné holdingové společnosti Téthys Invest, jejímž prostřednictvím podpořila řadu projektů, včetně francouzského soukromého provozovatele nemocnic Elsan.
Pařížanka je také prezidentkou rodinné nadace Bettencourt Schueller Foundation, která podporuje francouzský pokrok ve vědě a umění a poskytuje peníze a odměny na projekty související se sociálním pokrokem.